| Anonim2132 a întrebat:

Salut TPU
Am o intrebare i-am dat ieri la un copil de 15 ani o palma, eu am 21, si ala a venit cu masa ca se duce la politie, daca se duc ce imi poate face politia?

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca pot dovedi lovirea si iti fac plangere poti fi cercetat penal si pedepsit pentru infractiunea de lovire sau alte violente, conform Codului penal, citez:
"ART.193. Lovirea sau alte violenţe
(1) Lovirea sau orice acte de violenţă cauzatoare de suferinţe fizice se pedepsesc cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.
(2) Fapta prin care se produc leziuni traumatice sau este afectată sănătatea unei persoane, a cărei gravitate este evaluată prin zile de îngrijiri medicale de cel mult 90 de zile, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 5 ani sau cu amendă.
(3) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate."

| JohnnyBi a răspuns:

Zici tu? ai fost tu la SML sa iei un certificat si doctorul acela ti-a zis asta? hai sa ne intalnim sa imi dai palme si sa nu imi lasi urme si pariu ca te mananca instantele de te iau toti dracii? daca are martori sau dovezi (nu trebuie sa aiba semne vizibile neaparat) si depune plangere se face dosar penal.

| SamSon a răspuns:

Daca ai noroc, scapi cu advertisment, daca nu, iti da amenda. Dar, la varsta ta, nu cred ca poti justifica faptul ca lovesti un copil. Stiu ca multi sunt cocalari si prosti, dar, totusi.

| BiuL a răspuns:

Art 180 cod penal, loviri si alte violente, probabil o sa primesti o amenda. mai bine ai vorbi cu el si maica sa si ti-ai cere scuze.

| Wehrmacht a răspuns:

Are martori copilu'?

| skirlex a răspuns:

Daca ai un motiv bine intemeiat nimic nu te speria ca nu e mare chestie gandeste-te ca uni fac chestii grave si nu patesc nimic. salut

| Ramoneluu a răspuns:

Poti sa primesti amenda... data viitoare trateaza lucrurile cu mai mult calm

| Anonim2132 explică:

I-am dat doar o simpla palma fara nimic nu a cazut jos sau altele doar sa inrosit putin pe moment

| NicuOfficial a răspuns:

O sa primesti o amenda in jur de 1000 ron, dar daca esti la prima abatere posibil sa primesti mai putin.