| NoNameX0X a întrebat:

am o întrebare în legătură cu permisul auto.
Poți face școala de șoferi pentru categoria b de la 17 ani dar să iei permisul auto la 18?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

De regula nu se poate incepe scoala cu mai mult de 3 luni inainte de implinirea varstei minime prevazute pentru categoria care o vrei, cu o singura exceptie: daca esti elev la o scoala cu profil auto.
In acest sens sunt prevederile art.29, alin.4 din Regulamentul de aplicare al OUG 195/2002, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(4) Pot efectua cursurile practice de învăţare a conducerii unui vehicul pe drumurile publice şi persoanele care nu au încă vârsta minima prevăzută de prezentul regulament pentru categoria sau subcategoria din care face parte vehiculul respectiv, dar nu cu mai mult de 3 luni înainte de împlinirea acesteia sau, dacă urmează cursurile unei instituţii de învăţământ preuniversitar cu profil auto, nu cu mai mult de 1 an înainte de împlinirea vârstei."

3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Da. Pana dai examenul PC la 18 inveti si te inscrii in ultimile luni inainte de 18 ani

suntserios
| suntserios a răspuns:

Poti incepe scoala la 17 ani si 9 luni si dupa ce faci 18 ani sa dai examenele

| NoNameX0X explică:

Mulțumesc mult pentru răspunsuri