| Truta_Cristi_2000 a întrebat:

Salut am o intrebare daca sunt la liceu cu profil mecanic auto pot sa fac scoala de soferi categoria B la 17 ani? Va multumesc!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In cazul tau scoala de conducere o poti incepe de la 17 ani dar examinarea pentru obtinerea permisului de conducere o vei sustine abia de la 18 ani.
In acest sens sunt prevederile art.29, alin.4 din Regulamentul de aplicare al OUG 195/2002, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(4) Pot efectua cursurile practice de învăţare a conducerii unui vehicul pe drumurile publice şi persoanele care nu au încă vârsta minima prevăzută de prezentul regulament pentru categoria sau subcategoria din care face parte vehiculul respectiv, dar nu cu mai mult de 3 luni înainte de împlinirea acesteia sau, dacă urmează cursurile unei instituţii de învăţământ preuniversitar cu profil auto, nu cu mai mult de 1 an înainte de împlinirea vârstei."

2 răspunsuri:
| ĂlaRău a răspuns:

Nu.
Poti la 18.