| Samurah a întrebat:

Salut,sper ca nu am gresit categoria.
Am o intrebare in legatura cu permisul auto(categoria B), pot sa fac scoala la 16 ani si sa primesc permisu la 18?
Sau ce permis pot avea la 16 ani?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Bineinteles ca nu poti face scoala la 16 ani... care ar fi logica?

pentru categoria B poti incepe scoala al 17 ani si 9 luni cel mai devreme.

la 16 ani poti lua AM, A1 si B1

2 răspunsuri:
| Kennedy97 a răspuns:

Nu poţi. Şi sala şi oraşul le poţi da după 18 ani... dacă îmi aduc bine aminte, sala o poţi da şi dacă ai aproape 18...parcă. Pe partea cealaltă, permis la 16 ani, nu poţi avea. Puteai, până acum vreo 4 ani să dai A-ul.

| JohnnyBi a răspuns (pentru Kennedy97):

A la 16 ani? niciodata de 30 de ani incoace asa ceva. A1, B1, AM(asta pe lege noua, restul si pe legea veche) de la 16 ani. A de la 18 pe legea veche, 24 pe legea noua, sau 20 de ani cu 2 ani experienta pe A2