| sebicns a întrebat:

Salut TPU, am o intrebare, un prieten al meu a facut schimb de masini cu un necunoscut, dupa 2, 3 zile prietenul meu a fost informat de persoana respectiva ca masina e cu sechestru. Nefacand acte vanzare cumparare cu el prietenul meu a vandut masina, ce poate sa patesca prietenul meu?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Necunoscutul a savarsit o infractiune, respectiv infractiunea de sustragere de sub sechestru, conform Codului penal, citez:
"ART.261.Sustragerea de sub sechestru
(1) Sustragerea unui bun care este legal sechestrat se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă.
(2) Dacă fapta a fost săvârşită de custode, pedeapsa este închisoarea de la 6 luni la 2 ani sau amenda."
Daca prietenul tau stia de asta si totusi a vandut masina este complice la infractiune. Daca a fost de buna credinta (nu stia ca masina este sechestrata) atunci nu pateste nimic.
P.S. Cum a putut vinde legal o masina pe care nu a obtinut-o legal, respectiv nu a avut incheiat un contract de schimb sau contracte reciproce de vanzare-cumparare?

| sebicns explică (pentru Ioandelasal):

Nu doar a facut un video in care qmandoi a afirmat in acel video ca fac schimb!

| Ioandelasal a răspuns (pentru sebicns):

Nu era de ajuns pentru inmatriculare pe numele fiecaruia.

| nevermatch a răspuns:

Bună, din punct de vedere civil, dacă cu privire la sechestru erau realizate formalitățile de publicitate la data schimbului, atunci nu se poate vorbi de bună credință, iar prietenul tău nu a dobândit proprietatea asupra mașinii și nici nu a transmis-o mai departe în mod valabil. Prin urmare, creditorul inițial va putea urmări mașina indiferent la cine se află.

Din punct de vedere penal, dacă nu știa de sechestru, nu se poate vorbi de intenție, deci de nicio formă a participației penale, astfel nu va păți nimic. Dacă a vândut mașina după ce a aflat de sechestru, a săvârsit și prietenul tău o infracțiune.