| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU.
Am o iubita tocmai din Bostwana si ea vrea sa ma viziteze.
Insa nu stie cum sa faca, cica are nevoie de ceva viza.
Imi puteti spune ce ar trebui sa faca ea ca sa vina in Ro macar pentru o saptamana?

11 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ea trebuie sa mearga la ambasada /consulatul Romaniei si sa obtina viza turistica.
Cand are pasaportul vizat, cumpara bilete de avion si te poate vizita.
Bani sa aiba pentru cheltuieli!

ATENTIE!
Din Africa (si nu numai) vin diferite e-mail-uri sau mesaje asemanatoare (sau cu alte texte), iar dupa un timp solicita sume relativ mici (cateva sute de dolari sau euro) pentru cheltuieli "marunte".
Daca cer ORICE sume, imediat trebuie sistata "prietenia", pana ce nu te goleste la buzunar /cont bancar!

| anonim_4396 explică (pentru Bula):

Ok multumesc

| anonim_4396 explică (pentru Bula):

Si mai am o intrebare.
Daca ea nu dispune de asa multi bani ar putea veni cu ceva schimb de experinta organizat?
Si sa vina cu mai putini bani? adica sa gaseasca una bilet ieftin ma refer

| Bula a răspuns (pentru anonim_4396):

Tocmai la asa ceva se refera escrocii.
Spun - de exemplu - ca sunt saraci si le trebuie doar ceva suma relativ mica (cateva sute de dolari) pentru... (bilet de avion, taxe, viza etc. etc.).
Credulii trimit sume "mici", care se aduna, dar dupa ce suma tot se ridica, la un moment dat renunta (sau i se goleste contul bancar, daca le-a dat datele de acces).

| darrio2007 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu fi naiv.

| darrio2007 a răspuns:

Asta vrea sa vina sa munceasca aici, nu ca iubita ta. Nu-i trimite bani, că rămăi fara ei.

| Violleta2022 a răspuns:

Iubita prin corespondenta?
Atata de rau te-a prostit?

Daca tacsu este bogat, sa o trimita pe banii lui la noi in tara, ca numai asa poate primi viza de turist in Romania.

| dullcat a răspuns:

Buna.Cu parere de rau, si eu spun ca pe internet nu prea se pot infiripa relatii, asadar ai mare grija cu iubita respectiva...

| johnnny123 a răspuns:

În ce sens este "iubita" ta o persoană cu care ai comunicat doar pe net? Ai grijă să nu fie rudă îndepărtată cu celebrul prinț nigerian...

| LaviniuA a răspuns:

Lol e plina Botswana de escroci, vezi sa nu te faca la buzunare.
Daca vezi ca-i vreun scammer poti sa-l trimiti in laughing

| ElenaRaducan a răspuns:

Ia de la noi bancnota din Bostwana!