| gabriel3982 a întrebat:

Am o mica nelamurire. Mi-am luat pasaportul biometric (pe 5 ani) recent si la doar cateva zile, acel cip galben de jos (de pe coperta), a inceput sa se stearga.....Nu s-a sters de tot, dar arata de parca ar fi zgariat (destul de nasol) si tocmai ca nu l-am zgariat! S-a deteriorat de parca l-as fi avut de 5 ani, nu de doua saptamani! Iar literele scrisului, cam "pica"! laughing Intrebarea este : Mai pot calatori cu pasaportul asta, daca micro-cipul galben, e putin "sters", sau pot declara pasaportul inutil, de la atata lucru?! M-as simti aiurea, sa merg la aeroport, cand plec din tara si sa ma intoarca din drum pentru asta. Voi ati patit asta vreodata? Am nevoie in special de pasaport! Ps: Va rog sa raspundeti doar cei care va pricepeti in domeniu! Dau si funda! big grin

3 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Cipul este electronic, ala nu se sterge prin stergerea cernelii. Daca mai ai nelamuriri, te duci cu pasaportul la cea mai apropiata sectie de Politie si intrebi acolo daca mai e bun.

| gabriel3982 explică (pentru doctorandus):

Ba se sterge, din cate observ! Parca ar fi tatuaj de la guma de mestecat! La politie, nu mi-au spus nimic, legat de sensibilitatea acestui cip! Apropo, tu ai pasaport?