| BalasaOctav a întrebat:

am o mica nelamurire.
Stie cineva care este amenda daca intri pe o partie inchisa si te prinde un jandarm. Cel care m-a legitimat a spus ca amenda este de pana la 5.000 de ron ( 50 milioane vechi).

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este adevarat, doar intrarea nu este contraventie si nu se sanctioneaza.
Conform HG 263/2001, republicata in 2008, citez:
"ART.7.Constituie contravenţii urmãtoarele fapte, dacã nu sunt sãvârşite în astfel de condiţii încât, potrivit legii penale, sã fie considerate infracţiuni:
g) accesul sau circulaţia pe pârtiile ori traseele de schi pentru agrement cu automobile, tractoare sau orice alt tip de vehicul, fãrã drept, cu excepţia celor aparţinând serviciilor publice Salvamont, serviciilor de ambulanţã, poliţie, jandarmi, pompieri, precum şi altele asemenea;
h) coborârea pe pârtiile sau traseele de schi pentru agrement, utilizând sãnii, dispozitive improvizate sau alte materiale;
i) accesul pe pârtiile sau traseele de schi pentru agrement fãrã echipament adecvat pentru practicarea schiului şi snowboard-ului.
ART.8. Sãvârşirea de cãtre persoane fizice sau, dupã caz, de cãtre persoane juridice a faptelor prevãzute la art. 7 lit. a)-g) constituie contravenţie şi se sancţioneazã cu amendã de la 1.000 lei la 5.000 lei, iar a celor prevãzute la art. 7 lit. h) şi i), cu amendã de la 25 lei la 200 lei."
Daca n-ai intrat pe partie cu o masina si ai savarsit doar una dintre contraventiile de la lit.h si i, atunci amenda este numai de la 25 lei la 200 lei.

| BalasaOctav explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc de raspuns (eu am intrat cu snowboardul pe o partie inchisa)
Cum de sti asa bine legile? Esti cumva avocat sau jurist?

| Ioandelasal a răspuns (pentru BalasaOctav):

Sunt jurist.

| caramela a răspuns (pentru Ioandelasal):

Sunteti de un real ajutor comunitatii, va multumim ca existati si ajutati comunitatea in special celor care chiar au nevoie si nu stiu unde sa se adreseze.
O seara frumoasa sa avetihappy

| valentino52 a răspuns (pentru BalasaOctav):

500 lei e amenda