| Jorjelmanadefier a întrebat:

Salutare, am și eu o problema, astăzi mai pe seara, eram cu prietena mea în mașină pe bancheta din spate, mașina era în capătul satului, eram pe teren accidentat. Ne uitam la un film, eu eram în tricou, prietena mea în sutien. Iar dintr o data a venit o mașină de politie MAI. La volan era un jandarm cu un polițist, nu s au legitimat, absolut nimic, acesta a venit direct la ușa și mi-a zis sa deschid ușa, mi-a cerut actele, permis buletin talont asigurare, mi le-a luat, s-a urcat în mașină și a plecat, mi-a zis sa ma duc la secție și sa îl aștept acolo, după mai bine de o ora a venit și el. Am întrat înăuntru mi-a zis sa las telefonul afara la ușa într o cutie, l am lăsat, iar acesta mi-a făcut proces verbal și amenda cum ca am întreținut relații sexuale într un loc public, cu o persoana, în schimbul unor bunuri materiale șamd. Dar nu au absolut nici cea mai mica dovada în afara de faptul ca eu eram în tricou și ea în sutien. M a pus sa semnez procesul verbal și am refuzat. Acesta mi-a aruncat actele pe masa și a zis ca o sa-mi vina acasă amenda. Dar nu mi-a arătat nici un act, absolut nimic, amenda câți bani, sau nimic, doar dacă îl semnez, i-am spus ca nu am făcut nimic, mai ales contra unei sume de bani, și mi-a zis ca sunt smecher, am tupeu. Ma amenință cu filmare dar pe mașină nu are nici o camera. Aștept un răspuns va rog mult cu ce as putea face în acest caz. Mulțumesc mult!

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Deocamdata nu faci nimic. Astepti sa primesti acasa procesul-verbal de contraventie si, daca il primesti, poti face plangere contraventionala la judecatorie, in maximum 15 zile de la data primirii p.-v.c.
Din ce-ai expus nu sunt sigur ca o sa te amendeze, daca ar fi vrut ar fi intocmit p.-c.c. la sectie.

Bula
| Bula a răspuns:

Adica... v-ati uitat la film: fata in sutien si tu in tricou...
... iar afara frig de -x grade... laughing

Buna poveste!
Poti invoca faptul ca, n-ati apucat sa faceti nimic, fiindca a aparut politia. big grin

Iar daca se ajunge la contestatie in fata instantei, poti chema martori care sa confirme ca, sunteti prieteni si umblati impreuna de mai mult timp.

| Jorjelmanadefier explică (pentru Bula):

Atunci sa formulez altfel, nu ma interesează partea asta, îmi asum, este vorba de comportamentul polițaiului, care este amenda pe care o pot primi scria acolo între 500 și 1500 lei

| Bula a răspuns (pentru Jorjelmanadefier):

Depinde ce va scrie in procesul verbal (daca va fi).
Plaja este larga: de la tulburarea ordinii publice, cumulat cu cate o amenda pentru ne-purtare de masca etc., fiecare poate fi in plaja mare (minima-maxima). Adica: de la 200 lei in sus, din care poti sa platesti doar jumatate (in termen de cateva zile stabilite si scrise tot in procesul verbal). Asta insa inseamna recunoasterea vinovatiei si nu mai poti contesta.
Doar daca vei avea procesul verbal, atunci se va putea sti ce-i de facut.

| Jorjelmanadefier explică (pentru Bula):

Cum adică dacă va fi? Și în ce timp ajunge acasă?

| Bula a răspuns (pentru Jorjelmanadefier):

Daca nu s-a facut pe loc, procesul verbal poate sa fie trimis si dupa saptamani.
Pana atunci te poate tine in suspans.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Contești amenda pe care ai primit-o, daca o vei primi.

| AnOnImuSS1 a răspuns:

Daca te ameninta ai dreptul sa depui plangere pentru abuz in serviciu si sa specifici ceea ce ai spus aici! Nu au nici un drept sa te salte din masina asa ..trebuie sa aiba un comportament calm ..documentele nu se iau cu forta in primul rand, sa iti dea dovada ca tu ai intretinut relatii sexuale intr-un loc public daca nu iti arata dovada poti sa faci plangere pentru abuz in serviciu si sustragerea actelor coducatorului auto. daca vrei sa discutam mai amanuntit spune-mi si iti las nr de tel. happy vezi ca te ia de prost!