| SuNaM a întrebat:

Am o mica problema. Acum vreo 3 ani, cand eram mai prost sa zic asa, un tigan mai mic decat mine(pe care il cunosc) m-a talharit si mi-a luat telefonul. In fine, l-a dat mama in judecata, am castigat si-a luat 3 ani de puscarie cu suspendare dar avea si alte infractiuni si pana la urma si-a luat executare de la alea si interdictie de a se apropia la 300 m(sau ceva de genul) de mine. Ma plimbam prin oras, si dintr-o data(acum 3 zile) il vad cu inca vreo 6, vine la mine pus raau pe scandal cu aia dupa el, eram cu un prieten bun, si am apucat sa dam in vreo 3 dintre ei si am fugit. Ieri seara eram cu o fata prin parc(sta in cartier cu mine) si il vad, ma vede si vine la mine cu vrajeala aia pe care o au tiganii si zice ca,, Deci tu m-ai bagat in puscarie" si incearca sa stoarca de pe mine bani sau telefonul si la un moment dat m-am enervat, i-am intors spatele si am plecat. A venit in fata mea, a incercat sa-mi dea un pumn in piept(ca du-te la garda) si nu se astepta(intre timp m-am mai maturizat si sta altfel treaba) si i-am prins pumnul si cu o contra i-am rupt nasul(raaau)...Intrebarea mea este: Daca se duce la politie si zice ca l-am agresat, eu avand si martor ca el a venit la mine mi se poate intampla ceva?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca situatia este asa cum ai prezentat-o a fost legitima aparare si n-o sa patesti nimic. De asemenea si daca a incalcat interdictia.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

El a incalcat interdictai si ai fost in legitima aprare si ai si un martor. Tot el o s-o incurce.

| darrio2007 a răspuns:

Daca interdictia de a se apropia de tine mai este valabila, este vina lui.

| SuNaM explică (pentru darrio2007):

E permanenta, deci presupun ca da

| Castiel a răspuns:

Interdictia inca este valabila? (Ar trebui). Nu se va duce la politie daca stie ca are interdictie. Dar ma rog, fiind tigan (si stim ca tiganii sunt extrem de prosti) este posibil sa o faca. Si daca o face, el isi ia m**e happy

| SuNaM explică (pentru Castiel):

Asta chiar a fost funny laughing))))