| Joker3134 a întrebat:

Daca ai puscarie cu suspendare, iar apoi doar pentru un pumn dat poti sa faci puscarie cu executare? sau doar pentru o alta fapta la fel de grava?

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca ai lovit fapta este infractiunea de lovire sau alte violente, conform Codului penal, citez:
"Art.193. Lovirea sau alte violenţe
  (1) Lovirea sau orice acte de violenţă cauzatoare de suferinţe fizice se pedepsesc cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.
  (2) Fapta prin care se produc leziuni traumatice sau este afectată sănătatea unei persoane, a cărei gravitate este evaluată prin zile de îngrijiri medicale de cel mult 90 de zile, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 5 ani sau cu amendă.
(3) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate."
Se poate revoca suspendarea executarii, chiar daca infractiunea savarsita este mai putin grava, in conditiile prevazute de Codul penal, citez:
"ART. 96.Revocarea suspendării executării pedepsei sub supraveghere
(1)Dacă pe parcursul termenului de supraveghere persoana supravegheată, cu rea-credinţă, nu respectă măsurile de supraveghere sau nu execută obligaţiile impuse ori stabilite de lege, instanţa revocă suspendarea şi dispune executarea pedepsei.
(2)Dacă până la expirarea termenului de supraveghere persoana supravegheată nu îndeplineşte integral obligaţiile civile stabilite prin hotărâre, instanţa revocă suspendarea şi dispune executarea pedepsei, afară de cazul în care persoana dovedeşte că nu a avut nicio posibilitate să le îndeplinească.
(3)Dacă pedeapsa amenzii care a însoţit pedeapsa închisorii în condiţiile art. 62 nu a fost executată şi a fost înlocuită cu pedeapsa închisorii potrivit art. 63 alin. (2) sau art. 64 alin. (5) şi alin. (6), instanţa revocă suspendarea şi dispune executarea pedepsei, la care se adaugă pedeapsa închisorii care a înlocuit amenda.
(4)Dacă pe parcursul termenului de supraveghere cel condamnat a săvârşit o nouă infracţiune, descoperită până la împlinirea termenului şi pentru care s-a pronunţat o condamnare la pedeapsa închisorii, chiar după expirarea acestui termen, instanţa revocă suspendarea şi dispune executarea pedepsei.
(5)Pedeapsa principală pentru noua infracţiune se stabileşte şi se execută, după caz, potrivit dispoziţiilor referitoare la recidivă sau la pluralitatea intermediară."

| minrest a răspuns:

La orice abatere, faci pedeapsa din urma, caci s-a dovedit ca nu meritai sa ti se dea cu suspendare. Daca mai primesti o condamnare penala, o primesti cu executare, si intai efectuezi prima pedeapsa, cea cu suspendare, devine cu executare.

Răspuns utilizator avertizat
| minrest a răspuns (pentru Joker3134):

Pedeapsa din urma nu e o pedeapsa noua, e pedeapsa ta, meritata, dar suspendata, ca sa ti se dea o sansa. Asa ca nu poti spune ca o executi pentru o fapta prea mica, o executi pentru ca ai incalcat conditiile suspendarii, si nici alta suspendare nu mai vezi.

| siriusblack98 a răspuns:

În momentul în care ești condamnat cu suspendare la următoarea fapta săvârșită penal, îți adaugă la pedeapsa și lunile sau anii dați la sentința precedenta dar de data asta cu executare.

| DaniTDCI a răspuns:

Dar totusi ce ai comis de pui asemenea intrebari, puscarie, conducere fara permis, bataie. cam ciudat

| Raducons a răspuns:

Poti sa faci daca te condamna din nou la inchisoara chiar si pentru un pumn daca ii cauzezi probleme de sanatate serioase victimei.

| AlexSalling a răspuns:

Sa faci puscarie pentru un pumn? Niciodata. Doar daca o comiti, la fel de grav ca la inceput, sau oricum. Eventual faci arest preventiv pentru 24 de ore, chiar daca ai sau nu deja cazier.

| minrest a răspuns (pentru AlexSalling):

Pai nu trebuie sa faci cel putin sentinta suspendata? Ti s-a facut o mare favoare, si s-a dovedit ca nu meritai, fa dumneata pedeapsa veche, si pentru pumn, o amenda pentru scandal, fiindca ai fost provocat.