| a34123 a întrebat:

Cum adica puscarie cu suspendare?

Răspuns Câştigător
Apache
| Apache a răspuns:

Adica pedeapsa poate fi redusa.
De ex daca ai primit 3 ani cu suspendare pedeapsa poate sa iti fie redusa pana pe la jumatate..si ajungi sa faci doar 1 an de inchisoare *sau chiar mai putin *

| a34123 explică (pentru Apache):

Deci am sanse sa nu stau toata viata in puscarie! Glumesc laughing! Tot atata febra cu puscarie cu suspendare si pentru Nastase si pentru Huidu si voiam sa ma asigur ce inseamna cu suspendare. Multumesc.

| victorandrei a răspuns (pentru Apache):

Cu suspendare inseamna ca nu face deloc, este doar pe "foaie", trecut la cazier

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Condamnarea la pedeapsa inchisorii, cu suspendarea conditionata a executarii pedepsei, inseamna ca pedeapsa nu se executa efectiv intr-un loc de detentie. Condamnatul are anumite obligatii, pe o anumita perioada, numita de incercare, stabilita de instanta de judecata, in functie de durata pedepsei. Daca nu respecta acele obligatii atunci ii va fi revocata suspendarea si este inchis efectiv. De asemenea se revoca suspendarea daca savarseste o alta infractiune in perioada de incercare. Numai bine!

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Răspunsul corect este cel dat de @victorandrei.
Toate celelalte răspunsuri sunt eronate sau parțial eronate.

Numai bine.

Apache
| Apache a răspuns:

Asta nu stiam.
Chiar credeam ca,, suspendarea,, se aplica doar la reducearea pedpesei.
Funda aceea trebuia sa o dai la altcineva din pacate

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Andrei,raspunsul corect este cel dat de dl Ioandelasal, suspendare inseamna ca nu faci nici o clipa de detentie.Ramii cu pedeapsa in cazier, iar in cazul in care savirsersti o alta infractiune in aceasta perioada, suspendarea este revocata.Numai bine.

| victorandrei a răspuns:

Cu suspendare inseamna ca nu face puscarie, este doar pe "foaie", daca in timpul cat ai condamnarea cu suspendare faci o infractiune din care esti din nou condamnat, atunci te duci la inchisoare si ti se adauga si prima pedeapsa.

| Dianaㄨ a răspuns:

Te-ai cam grabit cu funda pentru ca nu acela era raspunsul corect.

| transsa a răspuns:

Cu suspendare nu inseamna neaparat ca nu faci puscarie. Ai o sentinta pe care nu o petreci in inchisoare, dar esti supravegheat de politie. Faci un fel de arest la domiciliu.