| eueu1996 a întrebat:

am o problema. Sunt casatorita de 3 ani si am o fetita de un an jum. Sotul e alcoolic si m-am saturat de certuri si scandal. Am incercat sa vorbesc cu el in toate modurile posibile dar nu vrea sa renunte la anturaj. Vreau sa plec in strainatate cu fetita fara acordul lui pentru ca nu vrea sa mi-o dea cu frumosul. Stie cineva unde trebuie sa merg si ce acte ar trebui sa fac sa pot scot fata din tara pe cale legala?

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Singura cale legala, daca tatal nu-si da acordul, este prin instanta de judecata.
Conform L.248/2005, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 30.(1)Organele poliţiei de frontieră permit ieşirea din România a cetăţenilor români minori numai dacă sunt însoţiţi de o persoană fizică majoră, în următoarele cazuri:
b)minorului care este titular al unui document de călătorie individual ori, după caz, al unei cărţi de identitate/cărţi electronice de identitate şi călătoreşte în străinătate împreună cu unul dintre părinţi i se permite ieşirea în aceleaşi condiţii şi împreună cu acesta numai dacă părintele însoţitor prezintă o declaraţie a celuilalt părinte din care să rezulte acordul acestuia cu privire la efectuarea de călătorii în străinătate, pentru o perioadă care să nu depăşească 3 ani de la data întocmirii acesteia sau, după caz, face dovada decesului celuilalt părinte;
c)minorului care este titular al unui document de călătorie individual ori, după caz, al unei cărţi de identitate/cărţi electronice de identitate şi care călătoreşte în străinătate împreună cu unul dintre părinţi i se permite ieşirea în aceleaşi condiţii şi împreună cu acesta, fără a mai fi necesară declaraţia celuilalt părinte, numai dacă părintele însoţitor face dovada faptului că i-a fost încredinţat prin hotărâre judecătorească rămasă definitivă şi irevocabilă sau că exercită singur autoritatea părintească în temeiul unei hotărâri judecătoreşti rămase definitivă şi irevocabilă ori în temeiul unei hotărâri judecătoreşti rămase definitivă pentru procesele începute cu data de 15 februarie 2013;"

| Elena9328 a răspuns:

La un avocat.

| Valyasdfg a răspuns:

Dacă are problemele astea, s-ar putea sa aibă și cu capul fără supărare,și poate să spună că ai răpit copilul sunt multe cazuri nu știu dacă ai văzut la TV... vorbește prima data cu un psiholog, amenință.l că pleci, dar gândește-te că ție îți trece dar la copil... sunt șanse să rămână cu ceva traume, dacă îți iubești copilul vei face posibil sa îți duci pe drumul cel bun soțul, încearcă și găsiți ceva de făcut împreună, în așa fel încât să nu mai poată să iese afara cu acel anturaj, să-și găsească ocupație, și asta doar când e treaz, când e treaz spune-i că vreți să ieșiți împreună în parc de exemplu, suc, etc, încet încet se lasă de băutură și atunci când e treaz întrebă.l de băutură, să vezi ce zice, bate.i apropoul de copil, o să-l atingă puțin, succes!

| eueu1996 explică (pentru Valyasdfg):

Am incercat totul i-am spus cu vb buna l-am si amenintat am incercat orice am cautat si pastile sa i le dau dar nu le-am putut procura fara reteta ampus si pe alti sai explice dar el prefera bautura in locul familiei si prieteni care ii baga doar prostii in cap

| Valyasdfg a răspuns (pentru eueu1996):

Du-te la părinții tăi! Că altceva n-ai ce face. decât să vadă și să sufere copilul,mai bine așa, nu-ți zic să te muți într-o chirie, că n-ai cum e cam greu, nu mai sta cu el, că la un moment dat te va cuprinde teama, doamne feri să dai in nebunie, pentru că din cauza lui tu trebuie sa te comporți într-un anumit fel, deci pentru el să te schimbi pe tine,și în legătură cu băutura chiar nu vad ce văd alții în ea,nu fumez, nu beau, eventual dacă sunt la cineva și mă servește și insistă, iau chiar o gura de bere că altceva nu beau, și gura aia de bere o beau cu scârbă, mă scot și zic că trebuie să plec cu mașina, nu-s cu alcoolul

| eueu1996 explică (pentru Valyasdfg):

La parintii mei nu pot merge pentru ca cand mam maritat ai mei nu au fost de acord si acu nu ma ajuta

| Valyasdfg a răspuns (pentru eueu1996):

Offff...acum vine vorba aia "vezi dacă nu asculți de bătrîni", totuși încearcă și vorbește cu ei sunt părinții tăi, plus că o să își vadă și nepoțica langa ei crescând, cred că nici n-ai incercat macar, nu prea cred că ți-ar închide ușa în nas

| iknoweverything a răspuns:

Îl poți baga in spital si sa faci sa para un accident.

| LadyRoses a răspuns:

Tatal meu este alcoolic si inteleg oarecum situatia. Da, este foarte greu de suportat, dar crezi ca e bine ca fetita ta sa creasca fara tata? Cand o sa fie mai mare e posibil sa te invinovateasca pentru asta. Incearca sa te impui in fata lui, sa i spui ca divortezi si ca iei fata, ca o sa ramana singur. Orice se poate. Daca ajunge la dezalcoolizare e bine, de acolo se poate rezolva.
In orice caz, cel mai bine e sa vorbesti cu cineva specializat. Cauta un avocat bun si intreaba l
Multa bafta si ai mare grija!

| Elyiela a răspuns (pentru LadyRoses):

Terminati cu chestia asta cu "crezi ca fetita ta e bine sa creasca fara tata?". Si ce naiba vrei sa faca? Sa sufere fiindca sotul ei e cum e doar de dragul copilului? Inteleg ca atunci cand ai un copil e oarecum important el mai mult ca tine dar are si ea o viata pana la urma si nu e obligata sa il suporte pe el.
Stiu ce zic. Am 16 ani si am crescut fara tatal meu biologic. Doar cu cel vitreg. Si ce? Mare branza. Inca traiesc, bine mersi. Ma bucur ca mama nu a mai ramas langa cel natural, fiindca el o bătea si nu e corect ca ea sa sufere doar ca sa pastreze familia unita.