| andreiwiw a întrebat:

Am si eu o amenda de la jandarmerie si nu scrie in cat timp trebuie sa o platesc imi puteti spune cat timp as avea sa o platesc si daca o sa imi vina ceva acasa.

Răspuns Câştigător
| Goguletzu a răspuns:

Ti-am raspuns doar pentru ca voiam sa te ajut, n-am nevoie de funda happy. NU cred ca e nevoie sa duci copie sau ceva de genul.Amenda apare platita in baza lor de date, iar in cazul in care ai nevoie urgenta de acte eliberate si amenda nu apare in evidenta ca platita, poti foarte simplu sa le areti chitanta. Cei de la sectie sunt cei care ti-au dat amenda, ce se intampla mai departe depinde de stat sa zic asa.Mult succes si putine amenzihappy

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu platesti amenda in 30 de zile aceasta va fi trimisa la organul fiscal local si pusa in executare silita.
Daca n-ai primit procesul verbal de contraventie atunci iti va fi trimis acasa.

| andreiwiw explică (pentru Ioandelasal):

Sigur e 30 de zile acuma nu mai stiu ce sa mai cred pentu ca am fost la fisc si mi-a spus ca nu am termen si la sectie mi-a spus 30 de zile nu stiu ce sa mai cred. Si daca o platesc in 30 de zile o sa mai primesc ceva acasa?

| Ioandelasal a răspuns (pentru andreiwiw):

Daca o platesti nu mai ai ce primi acasa.

| Goguletzu a răspuns:

In 24 sau 40 de ore nu stiu exact cat platesti doar jumate din amenda.in caz contrat platesti amenda in totalitate, nu cred ca are un termen anume dar oricum nu exagera deoarece vei primi instiintari acasa si in ultima instanta va fi adaugata la impozit sau ceva in genu. nu vei putea beneficia de eliberare de acte oficiale pana nu esti la 0.stima

| andreiwiw explică (pentru Goguletzu):

Si inca ceva are ceva daca vreau sa incep sa dau de carnet si nu e platita complet? As vrea sa o platesc in 30 de zile si sper sa nu primesc nimic acasa ..amenda e de 500 de lei.

| Goguletzu a răspuns (pentru andreiwiw):

Daca esti norocos si nu ajunge la ei in evidenta amenda, poti sa scoti cazierul curat si sa te apuci de condus happy

| andreiwiw explică (pentru Goguletzu):

adica norocos? mersi mult deja am platito ieri si mai aveam la dispozitie inca vreo 12-13 zile si inca ceva si iei funda trebuie sa duc si copie dupa chitanta la sectie?

| Goguletzu a răspuns (pentru andreiwiw):

Ti-am raspuns doar pentru ca voiam sa te ajut, n-am nevoie de funda happy. NU cred ca e nevoie sa duci copie sau ceva de genul.Amenda apare platita in baza lor de date, iar in cazul in care ai nevoie urgenta de acte eliberate si amenda nu apare in evidenta ca platita, poti foarte simplu sa le areti chitanta. Cei de la sectie sunt cei care ti-au dat amenda, ce se intampla mai departe depinde de stat sa zic asa.Mult succes si putine amenzihappy

| oprescudorin11 a răspuns:

N-o platesti in 24 de ore, se dubleaza, nu-ti vine nimic acasa, doar o regasesti la Administratia Financiara.