Întrebare recomandată | Andrei007007 a întrebat:

as putea da in judecata ROTLD pentru nespecificarea faptului ca putem utiliza "scripturi" in inregistrarea de domenii ".ro"? De ce vreau sa fac asta intrucat ieri la ora 23:59 asteptam cu nerabdare un domeniu ce-l urmaream de cateva luni, asteptam sa iasa din acel "PendingDelete" insa din pacate in secunda 00:01 era deja achizitionat de. cine credeti? "EUREG" (un site care "captureaza" domenii ".ro" utilizand un program care este conectat prin "API-urile" de la ROTLD, "API-uri" care nu sunt specificate nicaieri pe siteul rotld.ro. Nici macar nu specifica ca putem utiliza un script, un program care sa ne ajute sa cumparam un domeniu foarte rapid, adica mai pe intelesul tuturor, sa facem un "bypass" la "Primul venit primul servit!" descrisa de rotld! Intrebarea mea este una simpla, ce sanse poate sa aiba un om simplu (care nu are nicio legatura cu programarea) contra unui calculator, care dupa ce ca foloseste aceste "APIuri" mai are si o conexiune de internet foarte buna, adica vine un om de rand, intra pe site-ul rotld la sectiunea inregistrare domenii, adauga acolo datele personale tot si dupa surpriza, siteul a fost deja inregistrat. Nici daca utilizezi un program de tip "BOT" pe siteul rotld nu ai avea vreo sansa contra unui program care utilizeaza "APIuri". Deci sansa ca un om sa castige aceasta batalie este de cca.: 0, 0001% (as pune mai multe zerouri ca sa se inteleaga), insa nu problema aceasta ma deranjeaza cel mai mult ci lipsa de informatii de pe siteul rotld.ro care trebuia sa specifice faptul ca putem utiliza programe si sa nu ascunda acele APIuri(care tot ei le-au creat si fac legatura directa cu baza lor de date), sa nu mai zic ca acele APIuri nu ar fi fost publice daca cineva din cadrul rotld nu le-ar fi publicat! Va multumesc, daca este cineva care doreste sa ma ajute in aceasta problema as fi tare recunoscator, va multumesc!

13 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Domeniile nu se pot vinde, deci este interzis sa faci afaceri cu ele. Domeniile nu se vand, se acorda, iar in caz de utilizare necinstita pot fi uzurpate.

| Andrei007007 explică (pentru doctorandus):

Nu ai inteles intrebarea si mesajul. Eu asteptam un domeniu care urma sa expire, iar conform rotld cine inregistra primul domeniul era gata cumparat. Nu este nicio ilegalitate aici.

| CarcotasulVesel a răspuns:

Trebuie sa te duci la un avocat, cred ca ai sanse, chiar si la politie pentru ca asta e un ABUZ, firma respectiva este registrar pe domeniile.ro, NU ESTE DETINATOAREA DOMENIILOR.ro, adica nu pot sa faca ce vor ei ca doar sunt proprietari

pentru ca e clar ca se face un abuz, EUREG aia au dat spaga sau ceva asemanator pentru ca de pe site-ul rotld nu poti sa faci un domeniu intr-o secunda, numai incarcarea fiecarei pagini dureaza mai mult de o secunda

deci eu m-as duce la un avocat, as vedea ce zice el, dupa care cu avocatul faci plangere penala de abuz si te duci cu ea la politie, apoi dai ambele firme in judecata si rotld si eureg

PS sa nu uiti sa iei numar de inregistrare de la politie pentru plangerea penala, altfel politistii nu o sa faca nimic, NIMIC!

| GabiDumitrescu a răspuns:

Data viitoare VOTEAZA! Pina nu pleaca mafia care suge de peste tot, slabe sanse sa ai vreun succes cu ROTLD. http://mobile.hotnews.ro/stire/22157752

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru doctorandus):

Da, nici bonurile alea de vacanta ale bugetarilor nu se pot vinde, dar geme netul de ele...

| REMiXDJ a răspuns:

Deci sa inteleg bine, tu stateai la panda pe internet ca sa astepti momentul cand acele nume de domeniu sau site expira fiindca nu mai platea si tu sa cumperi acel nume de domeniu.Prietene, nu se face asa.Nu ai de unde sti ca propietarul acelui nume de site, domeniu nu are contract pe mai multi ani cu serverul host care ai gazduieste site-ul/domeniul. Dupa expirarea unui nume de site/domeniu pe internet el nu este imediat free spre cumparare, ar fi absurd, mai intai serverul care l-a gazduit ai v-a trimite un mesaj email si al v-a instiinta ca ia expirata plata si daca vrea sa reinoiasca si asta are termen 30 de zile. Daca in 30 de zile maxim propietarul domeniului/site-ului nu plateste, cei care l-au gazduit al pun acel domeniu liber la cumparare la un pret egal sau mai mare cu cel care a fost inainte.Asa fac registratorii de domenii si site-uri din internet inclusiv serverele de gazduire.Acestia, si registratorii si serverele gazduitoare sunt mana in mana si rezerva inainte multe combinatii de nume cu.com,.net,.org, sau alte 3 initiale dupa punct, nume care li se par lor ca ar putea fi o afacere daca le rezerva(le blocheaza) in vederea unei vanzari bune pe viitor.Pe ei nu ai costa nimic daca in serverele lor blocheaza aceste nume pentru ca ei sunt bossii in internet, marea lor majoritate sunt in USA.Te sfatuiesc sa iti cauti un nume de domeniu/site care apare liber la cumparare - adica acest site/domeniu este disponibil si are un pret mai acceptabil - si cumpara pe 5 sau 10 ani daca e avantajos.Mai intai cauta din zona USA registratori de domenii, intra pe site la cativa din ei, inregistreazate, fa un test de cautare a aceluiasi nume pe mai multe site-uri care ofera inregistrare domenii si o sa te prinzi de smecherie singur. Apoi daca vrei sa cumperi contacteza pe email acel site de registrator, spune-le ca vrei sa cumperi prin ei, ca ai intrat la ei pe site si ai vazut in data de ora de ca este disponibil la cumparare numele ce tu al doreai si astepti raspuns. Apoi cu cardul bancar cumperi.In rest treaba cu dat in judecata uita de ea, pierzi timpul degeaba.

| Andrei007007 explică (pentru REMiXDJ):

Ma baiatule, tu probabil nici macar nu ai citit ceea ce am spus eu mai sus. In primul rand domeniul este ".ro", deci singura unitate din Romania care permite inregistrarea domeniilor ".ro" este ROTLD! Doi la mana, firma pe care era inregistrat acel domeniu pe care-l urmaream eu nu mai exista! A fost a unei companii mari care acum nu mai exista, deci domeniul era ca si sters! Trei la mana, ROTLD specifica clar ca perioada pentru stergerea domeniului din baza de date este de 90 de zile de la data expirarii acelui domeniu, timp in care se trimit mailuri catre persoana fizica/juridica in care a fost inregistrat domeniul propriu-zis si statusul acelui domeniu va fi in citez: "PendingDelete"! Patru la mana, dupa cele 90 de zile de la data expirarii oricine va putea cumpara acel domeniu prin principiul "Primul venit, primul servit!" iar aici intervin eu, cum poate cineva sa intre in aceasta competitie pentru achizitionarea acelui domeniu cand "ROTLD" ofera pe la spate APIuri (pentru necunoscatori aceste APIuri sunt niste linkuri, spre exemplu: "https://www.rotld.ro/api-secret-pentru-furtul-domeniului-foarte-rapid") care nici macar nu sunt specificate pe siteul rotld.ro, adica nu sunt facute publice pentru ca firmele "capusa" cum ar fi "https://www.eureg.ro/" sa le poata captura imediat dupa expirarea lor si sa le liciteze pe siteurile lor, obtinand astfel mii de euro pe ele! Tie ti se pare normal asta nu? Ca nu esti informat in aceasta competitie de astfel de lucruri, adica iti place sa fi furat pe la spate cum s-ar spune!

| doctorandus a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

A, pai nu se vinde un nume de domeniu, se vinde un website... ceea ce e altceva. Si da, oricine demonstreaza utilizare abuziva care-i incalca drepturile (de ex. marci comerciale) poate uzurpa un domeniu.

| doctorandus a răspuns (pentru Andrei007007):

Si de ce nu-l vrei de la Eureg? Doar nu-l voiai gratis?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru doctorandus):

Depinde, poti face un site la misto doar ca sa tii captiv un nume de domeniu gen pepsi.ro.winking

| doctorandus a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Nu, de fapt orice utilizare care miroase a santaj/rea credinta poate fi uzurpata.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru doctorandus):

Bine, depinde cum se pune problema si cu trademarkul la nivel local. Oricum, buba e ca ROTLD e de stat si e infiltrat de jegosi pusi politic, deci...

| doctorandus a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Sigur, ROTLD decide, dar nu decide singur (WIPO, tribunal, etc.).