| Andrei007007 a întrebat:

as putea da in judecata ROTLD pentru nespecificarea faptului ca putem utiliza "scripturi" in inregistrarea de domenii ".ro"? De ce vreau sa fac asta intrucat ieri la ora 23:59 asteptam cu nerabdare un domeniu ce-l urmaream de cateva luni, asteptam sa iasa din acel "PendingDelete" insa din pacate in secunda 00:01 era deja achizitionat de. cine credeti? "EUREG" (un site care "captureaza" domenii ".ro" utilizand un program care este conectat prin "API-urile" de la ROTLD, "API-uri" care nu sunt specificate nicaieri pe siteul rotld.ro. Nici macar nu specifica ca putem utiliza un script, un program care sa ne ajute sa cumparam un domeniu foarte rapid, adica mai pe intelesul tuturor, sa facem un "bypass" la "Primul venit primul servit!" descrisa de rotld! Astept raspunsuri, va multumesc!

Răspuns Câştigător
| Dismally a răspuns:

Da, poti sa ii dai in judecata, cu toate acestea sansele de castig sunt zero dupa parerea mea. Cat timp nu sunt specificate metodele prin care poti achizitiona domeniul, esti liber sa incerci orice alternativa. In legatura cu domeniul pe care il asteptai, sfatul meu este sa cauti altceva, unul liber. Cand mi-am cumparat eu domeniu, m-am gandit la vreo 15 variante, stii cate erau libere din ele? Nici unul, toate erau cumparate deja si nici nu erau folosite macar. M-am gandit si la alte posibilitati:.com,.eu etc. Erau cumparate si acestea. E greu sa gasesti un domeniu bun liber, trebuie sa improvizezi.

| Andrei007007 explică (pentru Dismally):

De improvizat nu o sa improvizez, eu eram setat sa cumpar acel domeniu, insa ce ma deranjeaza cel mai tare este lipsa de informatie de pe rotld.ro, cum naiba se face ca firma "EUREG" stia de acele APIuri, adica ele nici macar nu sunt publice, nu ai cum sa le vezi doar daca cineva din cadrul rotld iti spune de ele. Asa, daca stiam si eu de ele puteam face un script (sunt programator) care imi cumpara direct acel domeniu fara sa mai stau pe ganduri!

| Dismally a răspuns (pentru Andrei007007):

Te cred, sunt multi care au cumparat zeci de domenii doar pentru a le vinde mai departe la un pret exagerat.

| Andrei007007 explică (pentru Dismally):

In niciun caz nu o sa las situatia asta asa! Ma duc la politie direct! Nu e normal ceea ce mi-au facut asa ca o sa ma adresez la toate organele competente pentru a face dreptate!

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Il dai in judecata dar vei pierde mult timp si poate si ceva bani. Va fi de durata. Mai bine stai linistit.

| Wr3nch a răspuns:

Poti dar mult noroc. Procesele de gen dureaza o viata.

| Andrei007007 explică (pentru Wr3nch):

Ok, dar nu mi se pare normal procesul "Primul venit primul servit!", ce sanse are un om contra unui calculator? Mie nu mi se pare normal ceea ce au facut ei si de aceea vreau sa-i dau in judecata, cam ce sanse as avea daca as face asta?

| Wr3nch a răspuns (pentru Andrei007007):

Nu sunt avocat manhappy Ai avea mai mult noroc sa o postezi la sectiunea legislativa sau sa posetezi pe avocat.net, unde un profesionist iti va raspunde. Depinde de cadrul nostru legislativ, care cel mai probabil nu include asemenea spete. Asta inseamna ca nu exista precedent si judecatorul decide daca e corect sau nu pe baza propriei pareri.