| Roby299 a întrebat:

am și eu o întrebare, sunt clasa a 11-a la Școala Profesională Kronstadt anul asta termin, exista vreo posibilitate sa continui clasa a 12-a cu ore de dimineața in loc sa fac seralul?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Dupa terminarea profesionalei de 3 ani nu exista posibilitatea sa intri in cl. a XII-a, la nici o forma, poti intra doar in cl. a XI-a, atat la zi (daca nu te angajezi), cat si la seral.
Conform Regulamentului-cadru de organizare şi funcţionare a unităţilor şcolare din învăţământul preuniversitar, aprobat prin Ordinul MENCS nr. 5079/2016, citez:
"ART. 152. Elevii din învăţământul liceal, din învăţământul profesional şi din învăţământul postliceal se pot transfera, păstrând forma de învăţământ, cu respectarea următoarelor condiţii:
f)elevii care au finalizat clasa a IX-a a învăţământului profesional cu durata de 3 ani se pot transfera doar în clasa a IX-a a învăţământului liceal, cu respectarea mediei de admitere la profilul şi specializarea la care solicită transferul. Elevii din clasele a X-a şi a XI-a din învăţământul profesional cu durata de 3 ani se pot transfera în clasa a X-a din învăţământul liceal, cu respectarea condiţiei de medie a clasei la care solicită transferul şi după promovarea examenelor de diferenţă;"
Daca elevii din cl. a XI-a profesional se pot transfera numai in cl. a X-a de liceu atunci elevii care au terminat profesionala pot continua numai in cl.XI-a de liceu.

| Roby299 explică (pentru Ioandelasal):

Deci pot continua doar seralul adică clasa a 12-a și 13-a?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Roby299):

N-am spus asta, nu mi-ai citit atent raspunsul. Poti continua si cu frecventa la zi, doar ca vei intra in cl. a XI-a la zi.

| Roby299 explică (pentru Ioandelasal):

Aa, deci cum ar veni repet clasa a 11-a și după fac și clasa a 12-a fără sa mai fac și a 13-a?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Roby299):

De fapt nu repeti cl. a XI-a, la liceu se face altceva in cl. a XI-a fata de profesionala. Si la zi vei face doar inca 2 clase, respectiv cl.XI si XII.

| Roby299 explică (pentru Ioandelasal):

Da, dar nu prea are rost asa, adică dacă faci la liceu fac 2 ani, la seral fac 2 ani jumate

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Dacă vrei să continui cu liceul la zi (cursuri de dimineață), trebuie să repeți clasa a XI-a. Așa e legea.
Și așa fac toti elevii care vor să treacă de la profesională la liceu. Există și aici niște condiții:

Art. 151
(1) În învățământul profesional, liceal sau postliceal aprobarea transferurilor la care se schimbă filiera, domeniul de pregătire, specializarea/calificarea profesională este condiționată de promovarea examenelor de diferență.

Art. 152
d) în cadrul învățământului profesional cu durata de 3 ani, elevii din clasele a X-a și a XI-a se pot transfera, de regulă, dacă media lor din ultimul an este cel puțin egală cu media ultimului promovat din clasa la care se solicită transferul. Excepțiile de la această prevedere se aprobă de către consiliul de administrație.

Restul informatiilor le poți afla de la directiunea liceului (directorul adjunct te-ar putea îndruma, dacă l-ai ruga frumos).

PS. Nu trebuie să mai faci clasa a XIII pentru ca esti la zi.
Te pregatesti, iti iei bacalaureatul cu notă mare și le poți demonstra tuturor că ai reusit, chiar dacă ai fost si la profesională.