| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU, ce ma sfatuiti sa fac?
Sunt din Sibiu.

Momentan sunt clasa a 11-a la profesionala si de anul viitor as vrea sa fac seralul si sa il termin si apoi sa dau la postliceala pe un profil auto (Menționez ca sunt pasionat de domeniul auto si de masini) sau sa termin seralul sa iau bacul si sa dau la facultate pe ceva cu profil auto? Voi ce ați face in locul meu?

Orice intrebare e binevenită si de ajutor!

Mulțumesc!

2 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Momentan, esti la scoala profesionala, nu esti in clasa a 11 a, esti la profesionala ok?
E bun, deci esti la profesionala, vrei sa termini scoala respectiva, apoi sa termini si liceul la seral. Bv e bun, macar e bine ca ai ginduri sa vrei sa inveti.
Cind o sa fii la seral, atunci o sa poti spune ca eti in clasa a 11 a bine?
Pina una alta, nu esti in a 11 a deloc, o sa fii, asta daca si cand va veni timpul.
Ce as face in locul tau? Greu sa pot raspunde, nu stiu ce stii tu sa faci, nu stiu cit de capabil esti si asa mai departe.

Acum, nu vreau sa te supar, dar avand in vedere ca nu ai mers la liceu, ori poate nu ai reusit sa mergi mai departe, (scuze, poate gresesc, poate nu ai vrut cand a fost timpul, sa mergi la liceu ) gindurile tale sincer, nu-s rele, dar trebuie sa iti cunosti si limitele, sau trebuie sa stii ce poti, cit poti, apoi sa iei ceva hotarire.

Asa si eu, as vrea sa nu lucrez nicaeri, sa am bani si sa ma plimb laughing ori vreau sa ma duc pe Luna cu Musk laughing dar is eu capabil de asa ceva?
Asa si tu, trebuie sa te cunosti pe tine, tu trebuie sa stii cum am spus, ce poti, cit poti.
Bafta orice ai alege sa faci.

| anonim_4396 explică (pentru relian):

Nu am dat evaluarea nationala, de aceea nu m-am dus la liceu pentru ca voiam sa fiu mecanic auto.
M-am dus direct la profesionala, si din clasa a 10-a cand ne-a bagat la service-uri, am intalnit oameni foarte plictisiti de ceea ce fac nu erau deloc pasionati si nu m-au invatat absolut nimic, doar ma trimiteau la magazie sa iau piese pentru revizie si placute de frana si pana la magazin ca sa le iau de mâncare.
Asa faceau toti de acolo cu toti elevii si nu au invatat nici unu nimic.

Mai era un baiat acolo care facea diagnoze auto si m-am uitat la el si imi plăcea ce face el, si mi-a spus ce studii a facut ca sa faca chestia asta.
Si de atunci vreau sa continui mai departe sa merg la seral si după la facultate.