| ZxErf a întrebat:

Am un credit de la Provident facut acum 1 an ( stiu, mare greseala). Am fost la zi cu platile pana am intampinat niste probleme si nu am mai putut sa platesc cat trebuia, dadeam destul de putin pe luna. Am fost sunat recent de cei de la Provident, le-am explicat situatia si pareau ca ma inteleg si mi-au zis sa platesc cat pot pana imi rezolv problemele ca e totul ok. Spre surprinderea mea, acum 3 zile am primit mesaj ca daca nu platesc in termen de 15 zile toate restantele ca voi fi raportat la biroul de credite. Ok, bun. Am sunat inapoi azi la ei sa vad pe unde a ramas intelegerea aia si m-au anuntat ca deja am fost raportat la biroul de credite si ca voi ramane acolo timp de 4 ani. Mi se pare absurd, sa ma raporteze fara nicio instintare, fara nimic si in plus 15 zile s-au transformat in 3 zile, asta ca fara sa stiu eu nimic. Mentionez ca am luat o suma banala de 700 de lei pentru care am platit pana acum in jur de 2000 de lei plus alte restante de 500 de lei.
Au dat dovada de o neseriozitate grava, dar intrebarea mea e cum pot sa ies din chestia asta? Sau macar cat de legal sau moral e ce au facut, ca m-au raportat in 3 zile cat timp ei mi-au zis 15 zile?
P.s. nu stiu daca am.pus bine categoria.

Răspuns Câştigător
| johnnny123 a răspuns:

Nu este deloc moral, dar din păcate cămătarii nu se ghidează după principiile moralității. Pe de altă parte, nu au făcut nimic ilegal. Tu ai semnat de bunăvoie un contract care îi avantaja pe ei în mod evident. Iar ceea ce ți-au promis la telefon este egal cu zero dacă nu este pus pe hârtie. Interesul lor este să-ți aplice dobânzi și penalizări cât mai mari, din cinci în cinci minute dacă se poate.

Sfatul meu este să achiți cât poți de repede tot ce e de achitat, și să-ți fie o lecție de viitor. Reclamele alea cu oameni zâmbitori în care ți se spune cât de ușor și avantajos este să împrumuți de la IFN-uri sunt niște gogorițe iar în spatele lor se ascund niște business-uri care prosperă din naivitatea sau disperarea oamenilor.

| ZxErf explică (pentru johnnny123):

Multumesc pentru raspuns. Voi plati ce restante mai am in urmatoarele zile, dar voi ramane in biroul de credite sa inteleg... mai bine luam bani cu dobanda de la camatari, scapam mai ieftin.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai platit intr-un an 2.500 lei pentru un credit de 700 lei si tot nu l-ai terminat de achitat? Nu-mi vine sa cred! Cat era dobanda la credit?

| ZxErf explică (pentru Ioandelasal):

Nu stiu cate dobanzi sau ce au facut, dar ma crucesc de fiecare data cand ma uit pe chitantele de plata. laughing

| alessia5158 a răspuns:

Poti verifica daca te-au raportat la biroul de credite sau daca numai te-au amenintat ( amenitarea este o practica obisnuita a lor!). Vezi cum poti afla la pct. 4 din link-ul : http://www.birouldecredit.ro/index_files/Intrebari_frecvente.htm