| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU! Anul ce vine ne va pune de la scoala de unde învățăm sa facem scoala de soferi (daca vrem), dar nu stiu cum e atunci cand dai sala, este greu sau usor? Si cam ce o sa trebuiască sa invat? Multumesc frumos dau funda!

Si încă ceva, cum e cand dai orasul? Voi nu aveti emoții mari de vi se fac mainile reci sau va doare burta?

Mulțumesc pentru raspunsuri

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Sala nu e nici grea, nici usoara. E naspa doar presiunea, pentru ca prinzi programare la interval foarte mare de timp, iar un dosar de scoala nu iti ajunge decat pentru vreo doua incercari.
Ai aici formatul examenului, exact asa e si cand il dai pentru permis: https://drpciv.ro/dlexam
Trebuie sa inveti cel putin o cartulie din aia "codul rutier pe intelesul tuturor". Restul le poti prinde din mers, la orele de legislatie si in timpul orelor de conducere.
La oras are toata lumea emotii, dar in timpul condusului ai treaba, si poti scapa de ele. Iti imaginezi ca esti doar tu si cu un prieten (examinatorul), care iti spune pe unde sa il duci. Te uiti la semne si mergi incet inainte, dai prioritate in intersectii pana cand nu mai e nici o masina. Conduci ca un batranel, nu se intampla nimic rau.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Este foarte usor pentru cei care invata Legsilatia rutiera din scoarta in scoarta si foarte greu, pentru cei care nu invata.

La examenul de traseu este alta poveste, acolo depinde de reflexele pe care le are fiecare persoana si decat de bine stapaneste masina, aplicand in cateva secunde regulile de Legsilatie rutiera pe traseu.

| mi25 a răspuns:

Gandeste pozitiv: ceea ce pot face altii poti sa faci si tu.

| xMAG a răspuns:

Învață și o sa fie ușor, ai încredere în tine nu trebuie sa te iei după nimeni baftă la examene