| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU!

Help crying

De la anul din aprilie voi face școala de șoferi la școala unde studiez in momentul asta, cum pot sa invat toate chestionarele si sa stiu sa raspund la ele? Voi cum ați facut sa treceti sala? Va rog frumos ajutor crying

Răspuns Câştigător
| Katakuri a răspuns:

Ai 4 opțiuni:
1. Înveti întrebările de pe manual?‍?

SAU

2. Faci chestionare auto pana îți vine greață. (ceea ce am facut eu)?

SAU

3. Poti combina primele 2 variante?(ceea ce îți recomand)

SAU

4.Nu înveți, și pici.☠️?☠️(ceea ce NU recomand)

Cam asta e ce poți face, sper ca te-am ajutat!?
MULTĂ BAFTĂ!

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu rezolvi nimic daca faci doar chestionare, trebuie sa inveti legislatia rutiera si s-o intelegi, abia apoi poti face chestionare.
In principal trebuie sa inveti OUG 195/2002 (Codul rutier), rep. in 2006, cu modificarile si completarile ulterioare si Regulamentul de aplicare din 2006, la fel modificat si completat. Ambele le gasesti, aduse la zi, pe drpciv.ro.

| mi25 a răspuns:

La recomandarea unui specialist, nu m-am atins de chestionare pana nu am studiat si am invatat intreaga legislatie rutiere. Apoi am inceput sa rezolv si cestionare. La intrebarile la care am dat raspuns gresit mergeam la legislatie, nu ma multumeam sa vad doar raspunsul bun si vedeam ce zice, de ce eu am gresit.
Am dat doua examene, pentru categorii diferite, la distanta de cativa ani si am facut punctaj maxim la toate chestionarele de la scoli si examene.
Nu eram obligat sa fac a doua scoala, dar am facut-o.

| DovleacTurbat a răspuns:

Chestionare= întrebări aleatorii din legislația rutieră. Deci?
Învață-le logic și nu robotic cum vrei tu pentru că nu vei trece veci de traseu (asta daca ai noroc și iei sala). Știi de ce? Când ești cu examinatorul, trebuie sa aplici in jocul de trafic ce ai învățat din legislație, acolo nu îți mai apar variantele de răspuns pe parbrizul mașinii.