| teo400 a întrebat:

As dori sa va intreb daca se poate sa fac imputernicire la notar ca sa trec granita cu un adult din alta localitate,precizes ca persoana din localitatea respectiva imi va da datele pentru idetificarea,se poate sa merg cu parintii sa fac imputernicire la notar daca persoana adulta care ma insoteste,parintii nu pot sa mearga cu mine..., deci se poate cu alt adult din alta localitate?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Parintii tai trebuie sa dea declaratia notariala, tu nu poti da aceasta declaratia. Si poti trece granita cu orice persoana majora indicata in declaratie de parinti, daca nu are cazier judiciar, cu infractiunile prevazute de Legea nr.248/2005. Insotitorul trebuie sa prezinte la granita certificatul de cazier judiciar.

1 răspuns:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Ambii părinţi trebuie să dea o Declaraţie Notarială în care precizează că sunt de acord cu călătoria ta + TREBUIE să ai un însoţitor MAJOR ( pe care îl precizează părinţii în Declaraţie )!

Vezi detalii la linkul :
http://www.politiadefrontiera.ro/calatorie_2008/minori.php

http://www.notarcardasim.ro/......minorului/

În cazul în care unul dintre ( sau ambii ) părinţi este în străinătate, acesta poate întocmi Declaraţia la o Reprezentanţă Diplomatică a României ( Ambasadă sau Consulat ) din ţara respectivă!
Sau la un Notar public din acea ţară; dar, în general, la Notar este mai SCUMP + că trebuie tradusă în Limba Română...
Apoi îţi trimite Declaraţia ( în original ) prin Curier rapid sau Poştă!

Toate cele bune!