| crazyjoker13 a întrebat:

Doresc sa ma duc in Spania cu unchiul meu si din cate am inteles trebuie sa-mi fac o imputernicire la un notar. Urmeaza sa ma reiantorc cu o alta persoana.Vor fi probleme la granita? Adica acea imputernicire va mai fi valabila la reintoarcere cu alta persoana, sau cum? P.S.: Am 16 ani.

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

La intoarcerea in Romania nu ai nevoie de declaratia notariala--- doar la iesirea din Ro.

Poti gasi modelul declaratiei notarale pe site-ul politiei de frontiera http://www.politiadefrontiera.ro/ Cu un clik intrii succesiv in paginile :
"conditii de calatorie->"cetateni romani" -> "conditii de iesire din tara pentru cetatenii romani minori" --- in josul ultimei pagini gasesti "continutul si forma declaratiei"

| crazyjoker13 explică (pentru alessia5158):

N-am prea inteles mare lucru, e sau nu vreo posibilitate de a merge cu o persoana si de a veni cu alta inapoi? Si daca da, ar fi super sa nu mai explici asa detaliatlaughing.Nu mi-o lua in nume de rau.

| alessia5158 a răspuns (pentru crazyjoker13):

Fiind minor, la iesirea din Ro ai nevoie de:
*Carte de identitate(sau pasaport) aflate in termen de valabilitate
*Declaratie notariala semnata de ambii parinti in care este indicata persoana care te insoteste(vezi modelul declaratiei notariale in link-ul dat)--- deci ai nevoie de un INSOTITOR + consimtamantul parintilor pentru a pleca din Ro insotit de persoana "X"

La intoarcerea in Ro, NU este obligatoriu sa ai insotitor si, prin urmare, nici de acea declaratie --- este suficient CI sau pasaportul.
Ai inteles?