| AlexClAuDiU a întrebat:

as vrea sa ma mut in Germania eu am terminat clasa a9-a, ce acte sunt necesare sa incep scoala in Germania.

1 răspuns:
| alessia5158 a răspuns:

Ai nevoie de actele de studii (certificat de absolvire, foaie matricola) vizate de catre Inspectoratul scolar si, apoi, apostilate de catre Prefectura.

Vezi pasii :
*Documentele scolare trebuie insotite de o adeverinta de autenticitate eliberata de scoala/liceul care le-a eliberat---adeverinta este necesara la Inspectoratul scolar.
*Dupa ce au fost vizate de catre Inspectoratul scolar, urmeaza ca actele de studii sa primeasca APOSTILA ---aceasta se emite de catre Prefectura.
*Dupa ce actele au fost apostilate, trebuiesc sa fie traduse(in limba germana, de un traducator autorizat) si legalizate la notar.
*La final, traducerea legalizata primeste Apostila de la Camera Notarilor Publici.