| Azrael a întrebat:

As vrea si eu sa imi cumpar un atv, am bani stransi, nu-i problema, dar as vrea sa stiu, imi trebuie acte ceva, sau ma pot plimba oricand cu el? Multumesc.

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru orice vehicul cu motor este nevoie de permis de conducere de categorie corespunzatoare. Pentru ATV ai nevoie de varsta minima de 16 ani si permis de conducere de categoria B1, daca se incadreaza la aceasta categorie, conform Anexei la OUG 195/2002 (Codul rutier), citez:
"e) categoria B1: cvadricicluri a căror masă proprie nu depăşeşte 400 kg (550 kg pentru vehiculele destinate transportului de mărfuri), neincluzând masa bateriilor în cazul vehiculelor electrice şi care sunt echipate cu motor cu ardere internă a cărui putere netă maximă nu depăşeşte 15 kW sau cu motor electric a cărui putere nominală continuă maximă nu depăşeşte 15 kW;"
Daca ATV-ul este mai mare este nevoie de categoria B.

| CălinPL a răspuns:

Trebuie permis si acte

| CălinPL a răspuns:

Permis si acte

| vinusipaharu a răspuns:

Ai citit bine, daca e peste 125 trebuie sa ai 16 ani, daca e de 250+, trebuie sa ai permis si peste 18 ani. Nu ai voie cu ele pe autostrada si DN1 daca te gandeai cumva la asta.

| Seby1994 a răspuns:

Inainte i-ti trenuia atestat. acuma cu noul cod rutier am parere ca i-ti trebuie permis catA. nu stiu sigur

| Azrael explică (pentru Seby1994):

Am citit undeva ca pe cele sub 125 cc le pot conduce cei sub 16 ani, si nu stiu daca e adevarat.

| Seby1994 a răspuns (pentru Azrael):

Sorry, chiar nu stiu. intreaba ceva prieteni