| eduard99888 a întrebat:

Salut TPU, asta cand am mers cu autobuzul m-a prins un controlor fara abonament ( tin sa mentionez ca am 14 ani) si imi spune asa: "abonamentul l ai uitat? Raspund: da. telefonul l ai uitat? Raspund: Da (am crezut ca mi cere nr mamei mele) Ghiozdanul l ai uitat (il tineam in brate) Raspund: nu si mi spune: p ala m ai aveai sa l uiti. M a dat jos din autobuz, si mi-a spus sa astept, m-a intrebat cati ani am, i-am spus ca 14. Erau 2 controlori si cel de al doi lea parea mai bun de inima si mi zice: unde mergi? In trivale raspund eu si imi spune: Urca in urmatorul 8 (nr autobuzului) Nu mi-am dat sigur seama la ce s-a referit dar l am ratat oricum. Si am fugit. Controlorii nici nu s au prezentat si nici nu puratu uniforma adecvata. Ar trebuii sa ma astept la o amenda acasa sau ceva?

7 răspunsuri:
| mi25 a răspuns:

Ti-au luat numele, adresa? Daca nu ti le-au luat nu au cum sa-ti trimita amenda.

| ReddY25 a răspuns:

Dacă nu ți-au cerut să te legitimezi, stai liniștit

| eduard99888 explică (pentru mi25):

Nu mi-au cerut decat varsta.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca intentiona sa te amendeze ti-ar fi cerut toate datele personale, inclusiv numele parintilor, precum si adresa de domiciliu.
Deoarece n-au facut-o nu vei fi amendat.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu, căci nu știu nimic despre tine.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu, atata vreme cat nu au notat nicaieri numele si adresa ta.
Norocul tau ca esti micut si ei au vazut ca esti elev, dar nu mai pleca fara abonament, ca risti sa te duca la sediul la ei si sa-ti cheme parintii, dandu-le amenda.

| mi25 a răspuns:

@Violleta, nu pot sa-l uca la sediu la ei, deoarece nu au dreptul sa-l retina. Pot apela la politie, dar ei nu au acest drept, fapta fiind un penala daca il duc la sediu la ei. Nu mai da raspunsuri gresite.