| Ionut718 a întrebat:

Salut TPU! Astazi într-o pauza la liceu, am iesit din curtea liceului cu un prieten (avem voie sa iesim din curtea liceului) pentru a fuma o țigară, dupa 1-2minute a apărut o dubă de jandarmerie oprind langa noi si întrebăndune câți ani avem (16ani) cand am auzit am luat-o la fugă in liceu, iar duba a plecat.
Ce imi poate face acum Jandarmeria?

Răspuns Câştigător
| Sekim a răspuns:

Eronat. Nu ai voie sa părăsești curtea liceului din punct de vedere legal daca nu ai vârstă de 18 ani ( deoarece școală este responsabila de orice vătămare a voastră în timpul orelor de curs ). Ce pot sa va facă jandarmii respectivi? Nimic. Jandarmeria și poliția au responsabilitatea de a duce elevii înapoi la școală daca nu sunt acolo când sunt prinși. Faptul că voi ați fugit înăuntru este și motivul pentru care au plecat și nu v au căutat.

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu o sa faca nimic, daca nu v-a luat datele.
De altfel nici nu avea ce sa faca altceva decat sa informeze liceul si parintii si sa va intrebe de unde aveati tigarile ca sa poata amenda magazinul care v-a vandut aceste tigari.

Bula
| Bula a răspuns:

V-a fotografiat si vor pune poza voastra pe social media, unde veti fi recunoscuti.

| Ionut718 explică (pentru Bula):

Nu aveau cu ce sa ne faca poză, nici sa fi avut camera de bord, nu ne ar fi vazut iar body cam nu avea

| Bula a răspuns (pentru Ionut718):

Masinile pot avea camere ascunse, pe toate directiile.
Si camere body exista de marimea unei nasturi.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nimic.

| Corina3434 a răspuns:

Primiti amenda acasa.

| daniela1107 a răspuns:

Nimic