| Ursulake a întrebat:

azi am dat foc la niște hârtii cu un prieten, eram afara și era 00:30. A venit la noi un bărbat și ne-a spus sa ne legitimam. Noi am spus doar prenumele, după am constatat ca era polițist, și-a chemat colegul care era cu o mașină ( primul bărbat era îmbrăcat ca un civil și nu ne-a zis ca e polițist decât după ce si-a chemat colegul). Cel din mașină ne-a cerut numele și data nașterii și cică ne va veni acasă amenda de 200 de lei. Eu cred ca a spus asta în gluma, noi avem 15 ani. Dar frate. Primul nu s-a legitimat. E normal? Vine unu la mine și îmi zice sa ii spun numele complet. Ce eu sunt obligat sa dau numele? Trebuia sa arate insigna de polițist nu? Eu cred ca cel din mașină doar a glumit ca sa ne sperie. Voi ce părere aveți?

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu cred ca o sa fiti amendati.
In mod normal politistul trebuia sa se prezinte si abia apoi sa va legitimeze, cerandu-va actul de identitate.
Si minorii de 15 ani pot fi amendati, doar ca amenda este pe jumatate din cea prevazuta de actul normativ care reglementeaza contraventia.

| ZEU93 a răspuns:

In primul rand nu zici numele oricui, nu te-a obligat sau ceva si da, era obligat sa se legitimeze. Amenzile vin acasa, nu e exclus sa primesti o amenda in urmatoarele zile, dar nu e exclus sa fie doar o invatatura de minte.

| doctorandus a răspuns:

Daca nu v-ati dat numele real sau ati gresit data nasterii, de unde sa stie unde sa trimeata amenda? De fapt, minorii la 15 ani raspund penal doar daca se dovedeste ca au avut discernamant. In general se presupune ca voi nu aveati discernamant si trebuie ca acuzarea sa dovedeasca ca aveati discernamant, printr-o expertiza de specialitate.

| Radu284 a răspuns:

Ai semnat un proces verbal, ceva?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu mai sta in obicei sa se legitimeze orice politist. Odata ce s-a legitimat unul si v-a scris amenda e destul.Da, poate veni amenda acasa ca doar nu era sa vi-o dea sa o rupeti de frica parintilor. Poate fi doar o sperietura din partea lor dar tot asa poate fi ceva serios odata ce ei umbla dupa bani la buget. Amenda poate fi scrisa si trimisa prin posta la adresa voastra chiar daca nu ati dat adresa.va gaseste in baza de date intr-un singur click. Daca ati dat nume false e si mai rau daca sunt pusi pe voi. Va veti mai intalni cu ei in zona. Dar cred in numai o sperietura daca ati dat numai prenumele.dar a doua oara...

| DrMundo a răspuns:

Numele si data nasterii, asta e doar Legitimare, ei cand se duc la sectie trebuie sa dea o lista cu "ce au facut azi" sau au pierdut vremea aiurea, ceea ce ati facut voi este o chestie infima, dar ei fiind nevoiti sa faca o lista de "legitimari" asta insemnand ca si-au facut treaba si nu au dormit, s-au luat de voi degeaba, nu au cum sa va dea amenda daca nu v-au dat ceva in mana (amenda propriu zisa) e ilegal sa-ti dea amenda acasa daca nu ti-a dat si o avertizare sau amenda la locul faptei

| Taduic a răspuns:

Isi batea joc de tine.

Răspuns utilizator avertizat
| Dunamis a răspuns:

Daca ati dat doar "numele si data nasterii" nu va vine nimic acasa, stai calm. Nici macar un politist nu e atat de prost. happy

| Ursulake explică:

Doctorandus, cum adică? Tu crezi ca eram beți sau drogați, sau nebuni? De nu aveam discernământ?

| doctorandus a răspuns (pentru Ursulake):

Nu e parerea mea, e ce zice legea: minorii intre 14-16 ani pot fi pedepsiti penal doar daca se demonstreaza ca au avut discernamant. Vezi de ex. http://www.universuljuridic.ro/......minorului/

Deci daca te intreaba psihiatrul ce faceai poti sa zici ca da, stiam ce facem, dar nu stiam ca e rau ce facem.