| goldenbullet a întrebat:

Care este diferenta dintre regimurile democratice si cele nedemocratice. dau fundahappy

Răspuns Câştigător
| KateMiddleton a răspuns:

Don greaca democratos inseamna puterea poporului.Deci in timpul uni regim democratic poporul e liber sa participe la viitorul tarii prin alesii din parlament democratii, deputatii.Deasemenea fiecare are dreptul sa-si expuna opinia in public, fiindca orice idee poate fi primita si acceptata intr-un stat democratic, pe cind intr-un regim nedemocratic e valabila numai ideea impusa cu forta de stat.Deasemenea intr-un regim nedemocratic putini oameni au dreptul de a alege(sau poate nu-l au deloc.
Bafta! Funda?

3 răspunsuri:
| Radu284 a răspuns:

In regimurile democratice, poporul (sau macar o parte din popor) are dreptul sa voteze pentru diferiti reprezentanti (parlament, presedinte).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

În regimurile democratice, cetăţeanului i se lasă falsa impresie cum că părerea lui ar conta. În cele nedemocratice, măcar nu mai este minţit, şi ştie de la început că părerea lui este irelevantă.

| SLS a răspuns:

In regimurile democratice(Romania) este puterea poporului la baza, iar cei majori pot sa voteze.In regimurile nedemocratice puterea apartine parlamentului.