| Cosminovici18 a întrebat:

De ce toate regimurile totalitare erau ateiste?

3 răspunsuri:
| reihiuke a răspuns:

Pentru ca, atunci cand iti pui increderea intr-un zeu, consideri si ca acel zeu este mai puternic decat un om. Astfel, oamenii prind curaj sa lupte impotriva conducatorului si sa spere. Daca este inlaturata credinta, oamenii le e frica de conducator si nu au nicio speranta de salvare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu toate erau ateiste. Spre exemplu Hitler era crestin iar comunismul din Romania era cam mana in mana cu BOR, aceasta fiind fidela statului, primind tot ce a fost confiscat de la alte culte.

| Fritz18 a răspuns:

Comunistii in special indemnau populatia la ateism, arestau preotii si darmau biserici, fascisti si nazistii nu erau neaparat atei dar agreeau de reula doar crestinismul, nazistii avand ciuda pe evrei le ardeau sinagogile si ii omorau