| Beatrice09 a întrebat:

Trasaturi pentru regimurile totalitar si democrat

2 răspunsuri:
| danielcretu1980 a răspuns:

Totalitar: puterea centralizata, oligarhie sau autocratie, adica doar unii dicteaza, majoritatea populatiei nu are prerogative politice. Institutiile statului sunt puternic politizate si aservite regimului.

Democratie: puterea poporului. din greceste: "demos"=popor, "cratos" putere.
Conducatorii sunt alesi prin vot direct sau reprezentativ de catre populatie. Puterea este descentralizata, exista separatia puterilor in stat si pluralitate de partide politice.
Institutiile statului sunt autonome si conduse fara presiune politica (cel putin teoretic).

| Addina a răspuns:

Si intrebarea?