| Funroy a întrebat:

Cat de curand si-a cumparat fratele meu un scuter de 125cc...Eu m-am riscat sa merg cu el pe la mine prin sat, cu toate ca o sa am permisul doar peste 3 saptamani(Categoria A1, 16 ani).M-am prostit astazi si am mers putin cam tare si mi-e frica sa nu fiu reclamat la politie de catre un om in legatura cu asta.Va rog sa imi spuneti daca are politia ce sa imi faca daca nu am fost vazut de organe de politie sau daca pedeapsa o sa fie la fel de aspra precum ar fi fost daca as fi fost vazut de un organ(nu imi doresc dosar penal si suspendarea dreptului de a conduce)...rog un raspuns serios, va multumesc

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca are ce sa-ti faca Politia, iti face dosar penal daca te prinde ca sofezi un autoveicul fara permis de sofat!

| Funroy explică (pentru Violleta2022):

Pai da... daca ma prinde..tocmai din cauza asta nu o sa mai scot motorul afara pana nu imi iau permisul ala

| Violleta2022 a răspuns (pentru Funroy):

Asa sa faci, ca nu merita sa-ti risti viata pentru inca 3 saptamani de asteptare.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pedeapsa e aceesi indiferent de unde afla politia, problema e ca da nu constata un agent e mai greu la proces de probat, dar probabil tie nu iti este frica de dosar penal ca altfel nu conduceai fara permis

| Funroy explică (pentru suntserios):

Chiar imi este si nu imi doresc aboslut deloc asa ceva...din cauza asta am evitat drumurile judetene sau alte tipuri de drumuri si am mers doar pe aici prin zona..deci chiar daca acum dau pentru permis si nu am fost prins de niciun organ nu pot scapa de acel dosar penal? sad