| AdrianLvs a întrebat:

Ce este mai exact un dosar penal? Inseamna puscarie sau cum?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Dosarul penal este un dosar in care o persoana este cercetata sau judecata, dupa caz, pentru ca a comis o fapta socotita infractiune.
Nu inseamna ca persoana respectiva va fi si condamnata, condamnarea o hotarasc doar instantele de judecata si inculpatul poate fi si achitat, daca este nevinovat. De asemenea pedepsele sunt si cu amenda penala sau cu inchisoare fara executare, respectiv cu amanarea pedepsei sau suspendarea conditionata a executarii pedepsei.

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pasaportul pentru puscarie.

| Lioana a răspuns:

Dosarul penal se face in cazul savarsirii unei fapte prevazute de Codul Penal. Aceste fapte pot fi pedepsite cu inchisoare sau amenda. Orice pedeapsa se primeste daca inculpatul e gasit vinovat fapta se adauga la cazier.

| Nicksson91 a răspuns:

Dosarul de admitere la facultate.