Întrebare recomandată | Kornuletz540 a întrebat:

Ce înseamnă mai exact un dosar penal?

Răspuns Câştigător
| Brizbriz a răspuns:

Inseamna ca ai facut ceva care se incadreaza la penal, mai exact, ceva pentru care autoritatile sunt obligate de lege sa te investigheze, chiar si fara nici o reclamatie din partea unei persoane vatamate

de asemenea, poate duce la o condamnare penala, care iti v-a ramane in cazier toata viata, indiferent cat de tare te-ai "cumintit"

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este un dosar deschis de organele competente in care se cerceteaza sau judeca, dupa caz, o fapta care constituie infractiune.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Este un dosar de la poliție sau procuratură în care este descrisă și studiată o faptă penală, o infracțiune sau o crimă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un dosar in care sunt consemnate infractiunile si va fi solutionat de instanta.

| 1234568807 a răspuns:

Inseamna ca ai dat de probleme

| LoganExpress a răspuns:

Inseamna ca ai probleme cu legea lol. laughing
Ai facut ceva gresit si te baga la bulau, asta e asa pe scurt.
In dosarul ala scrie exact ce si cum ai facut, de aia ii zice dosar pe nas ca ai incalcat pe scrie in Codul penal, adica codul de legi. laughing Astia folosesc intentionat un limbaj mai complicat ca sa te ameteasca. laughing