| AndreiMarin499 a întrebat:

Cum ar fi ca Romania sa organizeze un referendum pentru ieșirea din UE Ce parere aveți Ați vota Pro sau contra.

40 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Contra

suntserios
| suntserios a răspuns:

Contra bineinteles.
Ar fi o sinucidere economica pentru Romania.

| AndreiMarin499 explică (pentru suntserios):

Nu cred ca ar fi așa, deparca Romania în UE are o economie mare am fi în mare parte la fel doar ca nu am mai fi așa de influențați de UE.

| suntserios a răspuns (pentru AndreiMarin499):

Poate nu ai idee ce inseamna fonduri europene nerambursabile pe care le primeste Romania.

Poate nu ai idee cat de bine ne este ca suntem influentati de UE. Crezi ca daca UE nu supraveghea justitia si economia mai exista stapana in tara? Faceau partidele de la putere fix ce vroiau ele.

Pe ce te bazezi cand consideri influenta UE ceva negativ? Pe standardele inalte de calitate pe care le impune? Pe ajutoarele economice pe care le ofera? Pe modele de guvernare lipsite de coruptie?

| AndreiMarin499 explică (pentru suntserios):

Nu e vorba de fondurile europene care pe noii oameni de rand nu ne ajuta cu nimic acele fondurii îi ajuta mai mult doar pe politicieni ca sa poata fura mai mult.
idea e ca Romania a ajuns groapa de gunoii a europei avem salari mici, aici nu e vorba neaparat despre justiție care nu ar trebui sa fie influențata nici de UE nici de alte țari.
Oare ce a facut UE pentru Romania? suntem mai bogați cu ceva? Romania e la fel de saraca ca în 2007 nu e mai bogata Acele ajutoare economice de care spui tu nu se observa în majoritatea țarilor exista corupție chiar și în țarile din UE.

| andreia67 a răspuns (pentru AndreiMarin499):

Daca nu venea criza din 2008-2009 care la noi din cauza politicienilor s-a prelungit pana prin 2012-2013 Romania era si mai bogata decat este. Si chiar si asa e mai bogata. Salariul minim net a ajuns la aproximativ 230 euro, cu 15 ani in urma era 75 euro. Cel mediu este deja peste 400 euro, acum 20 de ani fix era sub 100 euro. Din 2007 pana in 2016 au intrat in Romania peste 29 MILIARDE de euro in plus fata de contributia Romaniei si puteau fi mult mai multi daca aveam politicieni cinstiti si specialisti mai competenti. Daca vrei sa vezi cum ar arata Romania in afara UE uita-te la Moldova si Ucraina.

| suntserios a răspuns (pentru AndreiMarin499):

Haha
Vezi, din cauza unor persoane neiformate daca s ar face un referendum am pati fix ca UK. Am belio pe spatele nostru pentru ca cei care voteaza nu au nicio idee despre ce e vorba.

Ai macar idee cate firme mici s au pus pe picioare din fonduri europene? De la afaceri de familie, la pensiuni, la ferme. Oameni de rand care nu aveau nicio speranta sa iti puna visurile in realitate au reusit cu accesand fonduri europene. Mii de astfel de cazuri.

in 2017 numai au fost 200 milioane de euro alocate pentru microintreprinderi
in 2017 au fost alocate 170 milioane de euro pentru firme mici si mijlocii
in 2017 au fost alocate 100 milioane pentru dezvoltarea unor star up uri si PFA uri

De cand suntem in UE aproape 9000 firme s au ridicat din aceste fonduri.

Stii ce inseamna aceste cifre pentru Romania? Inseamna bani in PIB, inseamna crestere economica.

Ai cea mai vaga idee cate scoli au fost renovata si dotate din fonduri europene? Iti zic eu, cateva zeci pe an.

Realizezi ce inseamna piata libera in comertul in cadrul UE si neplata taxelor vamale?

Ai idee ce inseamna libera ciruclatie pentru economia romaniei? Cati turisti ar pierde tara noatra din cauza iesirii din UE si mai ales cat romani care muncesc in afara si aduc bani in tara.

Ai idee cu cat ar scadea exporturile daca vor aparea taxe vamale?

Ai idee cati oameni isi vor pierde locurile de munca daca nu ar mai exista fonduri europene si proiecte finantate de UE?

Ai idee ce inseamna mecanismul de verificare a justitie la care este supusa Romania si cum ar arata acum fara el?

Ai idee cu cat au crescut exporturile de cand Romania e in UE?

Nu ai nici cea mai vaga idee, iti zic eu.

| relian a răspuns (pentru AndreiMarin499):

Craes alea fondurile nerambursabile? Vezi tu romanii nu stiu dara RO primeste fonduri cum zic unia dara is rambursabile, aici e chestia ca noi nu stim, sa primesti nu stiu ce fonduri moca trebuie sa intrunesti nu stiu ce conditii, trebuie sa ai conducatori cu COAI-E ceea ce RO n-are si nici no sa aibe.Treb sa te iei cu aia in bot, dara cum sa te iei cu ei cand tu esti un hot la drumul mare laughing deci RO primeste fonduri nerambursabile din parti.primeste doara fonduri ramburasabile si imprumuturi, o sa ne imprumutam pana or sa ne ia aia tara laughing deja RO e vanduta dara lasa pe astia ce bat campiile sa creada ca UE ne da si ne drege moca de toate.
Exact cum spuni si tu exista coruptie can RO in toata UE doara ca aia au ceva resurse au bani si lumea inca traieste bine.Cum poti sa spui ca UE nu-i corupta? Vad ca unu asa zice pe aici, pai UE e corpupta frate rau de tot, se vede din avion.Cum sa vii sa impui altor tari sa primeasca emigranti, cum tu ca tara sa primesti emigranti cand nu ai program de emigrare? Pai vii tu sa ma obligi pe mine, cei asta dictatura sau ce? Pe langa cas prapadit vii si ma obligi sa iau in carca alti nenorociti.Si asta e ce vedem noi, ca habar n-avem ce e pe dedesubt laughingConducatorii UE is dictatori asta e clara, deci unde e dictatura coruptia incepe sa isi faca loc, sau deja exista, doara ca no vad oamenii.

| suntserios a răspuns (pentru AndreiMarin499):

Nu poti mai mult decat sa votezi un raspuns argumentat si informat cu eronat doar ca te contrazice?

Astept cu nerabdare si o argumentare solida pentru "votul" ala

| AndreiMarin499 explică (pentru suntserios):

Eu așa cum am mai zis,nu consider UE o influența buna nu ma refer în special la justiție și corupție caci La oameni de rand care au plecat în alte țari din vina slarilor mici și lipsa locurilor de munca aproape toate companile mari din Romania sau închis dupa revoluție pentru ca faceau concurența directa companilor din uniunea europeana și uite așa mulți oameni au ramas fara loc de munca, În cel mai rau caz pe drumuri, Eu daca votez Pro votez din postura omului de rand nu din cea a unii milionar sau a unui corupt, pe mine ca om de rand ma intereseaza sa am un loc de munca stabil nu sa fiu nevoit sa ma duc în alte țari la munca știu ca ce am zis eu nu e doar vina UE caci și a statului roman dar acolo e alta discuție, al doilea motiv ar fi acela ca UE impune foarte multe lucruri Romaniei așa cum sa întamplat și cu UK de ce Romania trebuie sa primeasca emigranți? e cumva vina romaniei ca ace-i oameni au plecat din țara lor din vina razboiului, Plus ca UE nu ajutat Romania prea mult în mare parte suntem la fel ca în 2007 poate chiar și mai saraci Acele ajutoare de care spuneai tu sunt de ajutor întro anumita masura Acele ajutoare sunt alocate microintreprinderilor și companilor mici așa degeaba sunt 9000 de firme daca sunt mici și toate în total au maxim 12.000-15.000 de angajați, un al treila motiv ar ca Romania isi pierdere din suveranitatea si identitatea nationala.

| suntserios a răspuns (pentru AndreiMarin499):

Aha, tot nu ai inteles nimic din ce ti am explicat.
Daca tu astepti ca apartenenta la UE sa iti aduca brusc bani in buzunar, iar nu intelegi despre ce e vorba.

Suntem ca in 2007? Probabil nici nu ai idee cum era in 2007.

Stii de ce s au inchis companiile mari dupa revolutie? Pentru ca niste baieti "destepti" care au ajuns la putere le ai privatizat fraudulos si le au vandut la fier vechi. Nu are absolut nicio legatura cu UE. Nici nu ne gandeam la UE ani buni dupa revolutie.

Tocmai, tu votezi din perspectiva saracului, care are mult mai mult de pierdut decat cei bogati de la putere care vor putea fura mult mai usor.

| anonymous00702 a răspuns (pentru suntserios):

Foarte bine spus!

| Lucian2473 a răspuns (pentru suntserios):

Iti aduc eu aminte ce impunea UE prin acel comisar flegmatic care ne vizita lunar. Pe lnga standarde cu care sunt de acord, ne dadea indicatii, sfaturi spune-le cum vrei despre cum sa creasca economia. Un sfat era majorarea TVA, scumpirea alimentelor si impunerea de noi taxe. Asta era...UE. Acum ne distrugem singri nu mai e nevoie sa vina comisarul. Nu a scos niciun cuvant despre cum sa fie investiti banii europeni, aia nerambursabili. A balmajit ceva de privatizarile uzinelor, si astia ai nsotri au facut praf tot, au vandut care incotro fafa absolut niciun profit. De ce UE nu se uita si sa vina cu sfaturi privind defrisarea padurilor de cater austrieci? Sa nu uitam ca si in UE sunt tot niste oameni avizi de putere si cu prea putin interes pentru Romania. Sa nu uitam ca si asa zis domana de fier sau cum o mai fi numita Merkel, a facut ce a facut. Si azi Nemtii au iesit in strada cerand demisia ei. Sunt oameni avizi de putere si de bani. Ei pornesc razboaiele, ei le finanteaza, ei prifita. Un prieten ateu, israelian, imi scria: Voi nu vedeti ca din credinta, din religie s-au iscat si purtat atatea razboaie? Gresit, man, credinta ne-a unit. Vezi Stefan cel Mare, care apoi a fost numit si Sfant, prin credinta a unit atatia plaiesi si a castigat razboaie. Razboaiele sunt pornite si finantate de cater oameni fara dumnezeu. Rai, avizi de putere si bani. Oameni care incearca sa ne scoata credinta din cap si astfel ne vom manca noi intre noi. Nu mai poate fi vorba de unire. Si asta ar putea fi un motiv de anarhie in Romania dar si in alte tari. Ateismul.

| suntserios a răspuns (pentru Lucian2473):

Sunt doar pareri ale tale fara niciun fundament. Daca nu eram in UE eram la acelasi nivel cu Moldova

| Lucian2473 a răspuns (pentru suntserios):

Ok, e strict parerea mea. Suntem mai jos de Moldova. Numai ca mai sunt cativa instariti care nu vede situatia. Moldovenii sunt toti la fel pe cand in Romania unii au de aruncat si altii se tavalesc pe jos de foame, sunt aruncati fara mila in strada. Tot strict parerea mea.

| suntserios a răspuns (pentru Lucian2473):

Nu traiesti in realitate prietene. E de ca.cat sa compari nivelul de trai din Romania cu cel din Moldova.

Si cativa nu VAD situatia

| relian a răspuns:

Pro,RO baga bani in UE asa aiurea fara sa primeasca in schimb mare lucru.In afara de faptul ca romanii pot sa mearga prin UE, RO n-are nici un avantaj.Bine ca la ce conducatori are RO normal sa nu fim bagati in seama de nimeni laughing

| AndreiWeisz a răspuns (pentru relian):

Ce bani baga Romania in UE? laughing Vorbesti fara sa ai vreo idee despre ce zici, Romania primeste mult mai mult decat da, uita-te un pic peste niste date inainte sa bati campii. Ce primim? Primim o groaza de bani in caz ca nu ti-ai dat seama (doar uita-te cate proiecte sunt finantate cu fonduri europene) si am putea primi si mai multi daca nu am avea un rahat de partid ca PSD-ul la conducere care fura banii europeni. Pe langa avantajele financiare, le mai si pe cele politice. Relatiile internationale sunt mult mai ok fiind parte din UE, plus ca mai exista si o entitate politica din afara Romaniei care ne poate atrage atentia asupra lucrurilor ce se intampla la noi in tara. In caz ca nu ai observat. toata tara sta sub papucul lui Dragnea care indobitoceste populatia de varsta a doua si a treia cu 2 canale de TV. Vai si amar de tara asta!

| relian a răspuns (pentru AndreiWeisz):

Cred ca nu sti ce vorbesti. Orice tara membra trebuie sa cotizeze la Ue cu nu stiu cate miliarde.RO trebuie sa dea si ea si da bani balamuc.De primit primeste macoiuci, auzi la voi primeste balamuc fonduri, asta so credeti voi.RO tot ce primeste is imprumuturi nu-s bani dati moca.Ca urmare de ce sa dau eu mai stiu cate milioane sau poate un miliadr cand de fapt nu primesc nimic? Primeste imprumuturi aia da poti so mai spui odata, dara nu fa confuzie intre imprumuturi, sau fonduri rambursabile cu datu moca laughing Nu stiti ce vorbiti. Despre ce relatii economice vorbesti frate? Ce econimie are RO? Vorbiti sa va aflati in treaba.RO este deja la fundu sacului, ce fund deja sta agata de sac printr-un fir laughing se tine atarnata, ii mai da UE ceva firimituri si alea rambursabile cam asta e adevaru.Proiectele alea ce spui tu is rambursabile sa stii si tu, deci va trebuie sa le dam inapoi, iar daca nu vom da banii aia inapoi or sa vina aia si ne ia si tara laughing habar n-aveti despre ce vorbiti.Si toate asta datorita celor care conduc tara aia de cand e RO aparuta ca stat.Si tot asa vom continua pentru ca astia is romanii, atat pot atat fac.

| AndreiWeisz a răspuns (pentru relian):

Esti total pe langa subiect, pune-te sa citesti un pic despre statele care sunt "contributors" la bugetul EU si cei care sunt "receivers". Toate tarile din Estul Europei primesc mult mai mult decat dau, de-asta a si fost asa mare scandal cu Brexit, Anglia era printre tarile care dadea mai mult decat primea, e o pieredere semnificativa pentru bugetul UE. Nu, intr-o gramada de situatii, fondurile sunt nerambursabile, se vede ca nu stii despre ce vorbesti. Romania nu "primeste" imprumuturi, imprumuturile le face guvernul asta de rahat pe care pot sa fac pariu ca l-ai votat. Ca tot esti la aceasta categorie, poti sa stai linistit, Romania este printre tarile cel mai putin indatorate din UE, nu asta e problema noastra principala. Economia Romaniei nu e la fundul sacului de niciun fel, este chiar subdezvoltata fata de cum ar putea fi si chiar si asa, avem cea mai mare crestere economica din Europa. Ah, ca avem la conducere un partid plin de securisti pe care il voteaza cei ca tine, ce se lasa convinsi cu 3 vorbe spuse de Gadea la Antena 3 si mai vreo fraiera la Romania TV, da, e problematic. Lasa aceste teorii ieftine cu "o sa ne ia tara", sunt niste exprimari PSD-iste lipsite de fond si substrat. Nu vrea nimeni sa ne ia noua tara, daca voiau asta, o luau de zeci de ani, stai calm. Atata timp cat alte tari cu o oarecare situatie similara dpdv istoric o duc mult mai bine decat noi, precum Cehia, nu exista scuze. Nu continuam asa pentru ca "atata pot romanii", ci pentru ca atata poti astia ca tine, care se lasa manipulati de 1-2 posturi de TV fara sa verifice informatiile care vi le baga pe gat zi de zi propaganda PSD-ista.

| relian a răspuns (pentru AndreiWeisz):

Ba omule afla ca eu nu mai am TV de 12 ani, deci asculata bine ce iti cant eu aici de 12 ani eu nu m-am uitat la tv si nici radio nu am ascultat.Nu veni tu sa imi spui mie ca eu is pe linga, habar nu ai tu RO e praf dar praf din ala praf si pulbere, tu esti ala indoctrinatu ca RO e supr, ca o duce nemaipomenit.Ba tu ceara esti indoctrinat? Ro este deja deasupra mexicului la coruptie, RO este cea mai corpupta tara din lumea asta tu pricepi lucru asta? Ok cred ca e mai bine sa ne vedem fiecare de oile lui.Crezi ce vrei e treaba ta, du-te si spune povestile astea unora ca si tine.Numa bine

| AndreiWeisz a răspuns (pentru relian):

Cred ca nici treaba cu viata nu prea mai ai daca faci aceste afirmatii laughing Habar n-ai despre situatia Romaniei in raport cu restul Europei din cate se vede, esti doar un d-asta care sta degeaba si critica pe toti si i se pare ca noi suntem cei mai prosti. Afla ca nu suntem, am fost prin tari din Europa care o duc mult mai rau decat noi, nici nu exista punct de comparatie cu Mexicul, dar mno, ce sa mai spui si tu. Tara are multe probleme, e adevarat, dar cred ca e cazul sa facem ceva ca sa schimbam asta, fiecare cu partea lui. "cea mai corupta tara din lumea asta" laughing) esti de-a dreptul penibil. Pot sa inteb ce profesie ai? Asta daca ai una...

| relian a răspuns (pentru AndreiWeisz):

Omule eu cu tine nu prea am ce discuta, esti departe rau de realitate.Sa schimbi ceva in tara aia adica? Cum crezi tu ca vei schimba ceva daca il alegi pe dealde Dracnea si compania? Daca majoritatea aleg PSD adica hoti,pungasi, hoti la drumul mare, tu crezi cu aia schimbi ceva? Am spus de Mexic pentru ca cunosc carei situatia acolo si deja RO ia depasit si pe aia la corpuptie, aia ar trebuie sa ia niste lectii de la guvernantii romani si nu numai de la orice roman.Tu habar nu ai, nu-i de vina ala care conduce ci insasi cetateanu acesteti tari numita Romania.Astia is romanii astia suntem, mai mult nu putem, nici n-am putut vreoata.Tu din cate se pare nici istoria nu tio cunosti.Invata,gandeste si singur, afla ca omu de rand a tradat oameni cu valoare, ca mai sunt si din astia si prin RO si au fost si inainte dara omu de rand ia tradat, impreuna cu al care conducea sau alti sefi de trib laughing si atunci te intrebi daca orice om este un mic tradator cum dracu sa mearga tara asta inainte.O sa sari sa spui ca tu nu esti.Ok poate tu nu esti dara cu o floare nu se face primavara.In istoria acestor meleaguri cati au fost sa faca ceva pentru tara si oamenii acestor locuri stii? ii numeri doara pe degetele de la o singura mana, restul au fost niste pungasi, niste nemernici la drumul mare.Cam greu sa ajunga un om cinstit,ca sunt si din astia, dara putin, deci cum crezi tu ca o sa ajunga un om cinstit sa conduca tara asta? Mai ales acum cand RO este sin UE iar UE asta este coruputa la greu, este condusa numai de scursuri, de ultimii oameni. Uite la Merkel asta tu stii de unde provine fiinta asta daca i se poate spune asa? Stii de unde provine bahadarca asta? Pai nu stii ca de stiai nu mai dai in mine laughing sau francezu ala de 2 leo cu nevasta lui bunicasa laughing pai numai cand te uiti iti dai seama c a oamenii is is dusi cu pluta is niste sugatori, lipitori care au ajuns in posturi inalte si nu se pricep absolut deloc ce sa faca acolo si incep sa distruca culturi, oameni si asa mai departe.Cam despre asta vorbeam eu.RO este cum am spus corupta cum n-a fost vreodata si saraca cum na mai fost in istoria ei, nici tarile romane laughing deci nu RO tarile alea proviincii cum le numeau unia.Te intereseaza ce profesie am? Nu stau aici sa ma laud ce profesie am, nici nu spun ca nu aia intereseaza, nu aia discutam aici. Dara ca idee am ceva scoli, poate mai multe decat toata familia ta luata la un loc de la Burebista si pana astazi laughing Zic asta ca tot imi bagi cas penibil cas nu stiu cum.Pai hai sa fiu daca tot ma intarti laughing deci cautati de treaba ta.Nu stau doara sa critic, dara nu vad ce este de laudat la tara asta ROmania, tu ai ce lauda? Eu sincer nu am gasit absolut nimic sa laud, nu ai pe cine, nu ai ce lauda. Poate doara sa vorbim despre pamantul asta dara pamant este peste tot fiecare pamant cu frumusetile lui.In rest nu ai despre ce vorbi de RO.
Cand o sa fie cazul o sa spun stai linistit, nu critic nimic fara suport.

| AndreiWeisz a răspuns (pentru relian):

Nea Relu, ai fost pe langa subiect si tot pe langa subiect ramai. Dupa cum am spus, esti prototipul romanului vesnic nemultumit care nu stiu decat sa-si planga de mila. Cine voteaza PSD? Pai aparent batranii in special si cei din categorii sarace, isi lasa cumparat votul pe 2 promisiuni de 2 bani. Ce putem facem? Sa iesim toti naibii la vot si sa ne exprimam dorinta, cand 40% din populatie alege pentru toti, nu prea mai e nimic de zis. Romania acum, in 2017 este probabil mai bogata decat a fost vreodata in toata istoria. Tu nu realizezi asta aparent laughing Cred ca ai o varsta, ai prins vremea comunistilor, nu-mi spune ca esti melancolic dupa acele vreme. Asta este una din mare noastre probleme apropo, generatia comunista. Este extrem de usor de influentat se pare, cand o sa moara astia, posibil sa putem face ceva mai insemnat in tara asta. Te iei de Merkel sau de Macron, nu vad relevanta. Spre diferenta de noi, nemtii au stiut sa-si ridice tara dupa ce a fost distrusa de 2 razboaie mondiale. De ce? Pentru ca nu stau si isi plang de mila, fiecare contribuie cu partea lui. Cum poti sa contribui tu? In primul rand lucrand, in al doilea rand iesind la vot mereu, in al treilea rand faci tu ceva ca sa nu mai fie coruptie. Nu ii mai dai bani asistentei sau nu stiu cui sa-ti faca nu stiu ce, fara pile pe nu stiu unde. Ma indoiesc ca ai mai multe scoli asa cum zici, vad ca ai greseli gramaticale si de exprimare.
In concluzie, daca nu-ti place aici, nu stiu la ce naiba mai stai. Ia-ti geanta mica si pune-o in cea mare si du-te in Mexic, daca tot se traieste atat de bine laughing Sunt sigur ca e o tara foarte dezvoltata, lipsita de coruptie, violenta sau probleme cu traficul de droguri.

| relian a răspuns (pentru AndreiWeisz):

Omule tu inainte sa spui ceva mai recitesti odata inainte sa postezi? Hai sa iesim la vot sa votam pe cine anume frate? Arata mie unu care ar merita votata si eu il maninc laughing chestia stii care este? Ar trebuie sa nu mai iasa nimeni la vot,asta ar trebuie sa se intimple,dara in tara asta nu ai cu cine. Spui ca or sa treaca generatia aia ce spui tu comunista si bum or sa vina aia beton? Care is aia ca eu nu-i vad,eu i-am vazut pe viitori politicieni, i-au dat astia pe la tv aia de sau facut de tot rasu, aia care habar n-au pe ce lume is pe ce planeta traiesc laughing aia is viitorul de care tu tot bati toba pe aici.Tu pe aia vrei sai votezi? F bine dai inainte.
Sa iti spun ceva? Singura scapare sau cum sa-i zic sansa a RO este sa adere la alt stat, pur si simplu sa ne alipim de SUA dpoara asta near mai scapa, near scoate la mal, alta sansa nu prea vad.Ar mai fi o alta,sa apara un dictator dara unu de ala gen Cuza,sau Stefan cel Mare,dara sansa asta nu o prea vad,iar la oamenii care suntem noi l-am lucra sal vedem cat mai repede alungat,fumat, cu gatu taiat laughing asculta cezti zic eu.O tara din lumea asta acum ceva ani in uram a facut ceam spus eu, a cerut statelor unite sa ii ea sa devia stat in stalele unite dara nau acceptata americanii laughing. Bine ca asa ceva no sa se intimple niciodata, eu vorbeam ipotetic, spuneam de sanse SF ale RO laughing
Cauta tu in istorie, si o sa vezi ca si taranu ala taran sia vandut conducatorii care voiaiu sai ajute.Gheorge doja,alde Horea a fost tradat de tarani,oameni pentru care ei au luptat si au incercat sa-i ajute. Apoi Cuza pai ala i-a facut pe toti,cea facut omu ala pentru tara asta n-a facut toti care au fost de la Decebal pana azi laughing dara nu s-a putut opune unei tari,astia is oamenii,asa lau vrut jos toti,asa e romanu nu stiu dei prost,dar cu siguranta este f usor de manevrat,si f neinformat,nu-i place sa gandeasca el singur,las ca face altul,drege altul pentru mine.
In sf vorba multa saracia omului,era sa zic a romanului laughing.In ce priveste scoli am,dara uneori tastele nu se bat, scriu mai rapid decat poate calculatoru laughing stiu ca uneori sar, nu folosesc cratime si etc dara asta o fac voit din comoditate, daca intelegi, si o fac pentru ca nu-s undeva unde inctocmesc acte, nu-s la scoala sau mai stiu eu mare sef de trib.Si aia care intocmesc acte gresesc la greu laughing aia fac zilnic,deci sa vii sa atragi cuiva atentia ca nu stiu ce fel scrie, cand de fapt noi discutam altceva deja suna a altceva. Iara eu nu dau mita, nu am dat, iar cand am fost undeva si cu cine eram a dat am sarit si am zis de ce? Unde mai pui ca erau si banii mei laughing apoi stai linistit eu nici nu-s in RO is plecat asta asa ca idee, dara am pe mama, frati acolo.Deci nu locuiesc in RO de ceva vreme,am vazut sisteme sociale adevarate,unde si traiesc de altfel.
Generatia comunista nu exista,exista generatia corpupta care in RO is are radacinile din timpuri f stravechi laughing iar la putere ajung doara astia, greu sa intre unu cinstit acolo, si ca urmasi vin tot corupti, cum poti intra tu om cinstit intr-un partid corput sau intre politicieni corupti? Zii tu o metoda, da un sfat, arata cum.Nu ai cum, pur si implu n-ai cum, in RO nu exista si n-a existat de dupa 89 nici un politician cinstit, absolut nici unul.Asta poate dovedi oricine.Sa iasa in fata ala care spune ca fost cinstit? Daca era vreunul cinstit iesiea in fata la tv cam vazut aia cu tv de abia asteapta sa apara un parlamentar,ceor mai fi acolo sa dea din gura pe posturile lor,deci sa iasa si sa zica uitati fratilor is deputat,senator ces,nu se poate lucra,in parlamentu asta is numai borfaci,pur si simplu sa zica lucrurilor pe nume.A fost vreunu sa faca gestu asta? Dupa imi dam demisia, deci eu cinstit fiind nu pot sta intre pungasi.Ia zil pe ala sal maninc laughing pai cum sa iasa s-a zica asa ceva sasi piarda malaiulaughing vad, tac, merg mai departe, leafa le merge au familie de ce sa munceasca el din greu, pentru ca se trezeste sa trancaneasca aiurea pentru prosti nu? Atunci cum te numesti cand esti intr-o gasca de borfaci? Te numesti cumva cinstit? Hai ca doara dam din gura pe aici fara nici un folos.Bafta si spor la votat psd sau ce votezi tot pe dracu il votezi sau mai rau poate, pe tacsu uneori laughing laughing

| AndreiWeisz a răspuns (pentru relian):

Ah imi place si mai mult, un romanas care merge afara, dar ii place sa-si dea mult cu parerea despre ceea ce se intampla aici, in conditiile in care habar n-ai ce se intampla laughing Nea Relu, ramai in Germania sau unde oi fi tu si lasa-ne, nu e nevoie de tine aici. Parca acum vreo 2-3 comentarii ziceai ca tu nici nu ai mai deschis TV-ul de nu stiu cat timp, acum spui ca ai vazut tu politicienii tineri la TV laughing Nu are rost sa mai discutam, tu ai parasit deja barca, ramai acolo si vezi-ti de viata, dar iti dau eu un sfat, abtine-te de la a mai avea pareri despre ce e aici. Din moment ce ai plecat, nu prea mai e problema ta, nu? Ce se va intampla cand va veni generatia urmatoare o sa vedem, probabil nu o sa mai prinzi vremurile alea ca sa vezi.

| relian a răspuns (pentru AndreiWeisz):

Am vazut pe aici pe net nu la tv laughing am vazut ce afisati voi pe Facebook si asta intimplator, nici nu trebuie sa cauti sa vezi ceva.Sincer esti o cauza pierduta, iar eu nu-s in Germania.

andreia67
| andreia67 a răspuns:

Contra! Trebuie sa fii idiot sa votezi pro. Doar faptul ca inca nu suntem in spatiul Schengen si e o mare problema.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

''Cine-a iubit strainii, manca-i-ar inima cainii'' - Pamfil Seicaru.

| m1dn1gh7 a răspuns:

Ar fi un cretinism, contra clar.

| AndreiWeisz a răspuns:

Cred ca nu stii ce inseamna cuvantul fosila laughing Fosila se refera la ceva vechi, deci mai degraba te incadrezi tu acolo. Mie imi cumpara votul cu ulei si faina? laughing Nea Relu, bati campii in stil mare. Nu sunt vreun somer ce asteapta banii statului, sunt student la medicina, familia mea are o situatie buna. Spre deosebire de tine, ei au fost in 89 la revolutie in Timisoara, riscandu-si viata pentru ca realmente au crezut ca tara asta merita ceva mai bun. Este obligatia mea morala sa incerc, cat imi sta mie in putere, sa fac si eu ceva ca sa aduc o imbunatatire. Daca tu ai decis sa pleci, ok, bravo tie, dar vezi-ti de treaba ta pe unde o fi ca stai si nu-i mai critica pe cei care isi doresc macar sa faca ceva pentru tara lor, nu pentru Merkel sau Macron. Poate ca ma insel, dar prefer sa fiu un naiv visator, decat sa ajung un pesimist trist pe viata.

| Staif a răspuns:

Pro!

| suntserios a răspuns (pentru Staif):

Asa au zis si britanicii, pro, fara sa stie ce inseamna. Si acum nu stiu cum sa mai plateasca datoriile pe care le au fata de UE

| Staif a răspuns (pentru suntserios):

Mda, dar nu vor mai plati altele muuuult mai mari in viitor.

| suntserios a răspuns (pentru Staif):

Ce nu vor mai plati in viitor?
eu cred ca vor plati mult mai mult

| Lucian2473 a răspuns (pentru suntserios):

Scuze de interventie. Romania primeste bani de la UE, adevarat. Bani care s-au folosit in alte scopuri. Bine, nu toti dar marea parte au fost furati. Exemple sunt destule. Insa Romania este datoare avnduta bancii mondiale. Va dati seama de cati bani s-a imprumutat Romania. Luna asta Romania se mai imprumuta de 5 miliarde de eur. Punand in balanta cat are Romanai de dat inapoi cu dobanda cu tot si cat a luat Romania de la UE, prima apasa ingrozitor de tare.
Vina, a cui este? Proasta distribuire a fondurilor europene, furtul si incapacitatea de a investi in ceva. A guvernului si alesilor incapabili. Cu banii europeni puteam avea profit. Dar au profitat numai hotii. Si-au asigurat traiul lor si a inca 5 generatii pe cand Romania ramane datoare inca 5 generatii de acum in colo, cu conditia sa nu se mai imprumute si sa exporte la greu cum a facut Ceausescu. Numai daca s-ar intoarce ala din mormant si ar pune tiganii si asistatii social la munca, ratie si tot ce trebuie pentru un export urias cateva generatii.
Sa o lungesc putin, cu voia dvs. democratia e foarte buna numai in cazul in care in guvern, parlament, presedintie, sunt alesi oameni devotati. Cum revolutia a fost o lovitura babana de stat (ca sa aprind un pic spiritele happy ) iar in primul partid numit Frontul Salvarii nationale s-au cuibarit cei care au pornit lovitura de stat, azi nu suntem decat tot un stat comunist cu fata de democratie. Comunism cu granitele deschise.
Imi aduc aminte ca avenit un baietel la mine sa ma intrebe de ce windows-ul 7 se comporta ca windwos XP. Cineva i-a reinstalat win 7 de curand dar se comporta la fel ca si XP. Ti-a luat banii pentru acelasi windows, asta i-am spus. In calculatorul tau ruleaza acelasi windows XP doar ca ti-a bagat interfata de windows 7. Tu il deschizi, iti apare interfata de windows 7 dar tot XP este. Asa si cu democratia din ziua de azi. fata e democrata, miezul este comunism curat. laughing

| Lepadatu_Stefan_1980 a răspuns:

Pro.

| AlexandraAG a răspuns:

CONTRA, NORMAL! Dupa ce ca suntem vai de noi...

| AndreiMarin499 explică (pentru AlexandraAG):

Suntem.vai de noii din mai multe motive, eu sincer sunt PRO.