| Mustache a întrebat:

Salut Tpu.Cine imi poate spune care sunt atributiile unui ministru?
Funda

1 răspuns:
| oprescudorin11 a răspuns:

Un ministru reprezinta un minister.Aia inseamna ca 'tot ce se petrece in raspunderile ministerului ' se petrece sub semnatura ministrului. Ministrul este un personaj politic. Un om politic reprezinta interesele politice :ce inseamna asta? Pai sa luam un exemplu: daca esti ministrul industriei, zicem asa.atunci vei primi ordinile si trebuie sa le executi. Altfel va fi numit alt ministru! Daca in economia mondiala 'stai in gat' altor industrii similare', atunci vei distruge acea parte chiar daca te dezavantajeaza (ca tara). Daca te vei opune, vei fi destituit (n-ai nici o sansa).
In final trebuie sa-ti spun ca au si alte atributiuni: sa folosesti fondurile corect, sa promovezi tot ce trebuie ca industria sa functioneze(finantare, retehnologizare, etc.)Sau sa-ti lasi 'consilierii' pe care-i poti respinge (si esti destituit) sau sa -i lasi pe ei sa faca ce 'se vrea' si atunci vei face concedii placute unde vrei! E asa de simplu!