| stefangs a întrebat:

cine stie ce tarii mai sunt comuniste in 2013?!

Răspuns Câştigător
| Bluebutterfly80 a răspuns:

Tarile care au ramas comuniste, in intelesul in care era si Romania pana in 1990, sunt: China, Coreea de Nord, Vietnam, Cuba si Laos.In primul rand, in aceste tari nu exista decat un singur partid, cel comunist, iar alegerile sunt niste mascarade la care se voteaza 99, 9% cu candidatii desemnati de comunisti.
succes happy

| KodrutZ a răspuns (pentru Bluebutterfly80):

... iar in Cuba se traieste mai bine decit in multe state asa-zise "democratice". Nu ca la noi nu ar fi mascarade alegerile...

14 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prea puţine, din păcate.

| TudorLux a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce "din pacate"?

| anonim_4396 a răspuns (pentru TudorLux):

Fiindcă mai sunt doar câteva ţări comuniste.

| TudorLux a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai nu e rau ca inca mai sunt? Parca pa vremea comunista la noi era oribil.

| anonim_4396 a răspuns (pentru TudorLux):

Parcă.

Ţi se pare mai frumos acum, cu capitalismul?

| TudorLux a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai nu sunt sigur, am 12 ani laughing. Stiu si eu din povesti despre cominism.

| stefangs explică (pentru anonim_4396):

Sa inteleg ca iti place Comunismul? Comunistii au fost niste prosti, tampiti etc! CU STALIN AL LOR SA NU UITAM CA AM INTORS ARMELE GERMANILOR SI DUPA CE AU CASTIGAT ALIATII AL DOILEA RAZBOI MONDIAL CE AU ZIS ASTIA? Aa hai sa ii consideram pe astia din Romania invinsi si sa le luam aproape tot tezaurul! mai bine castiga Germania razboiul si gata! nu mai existau nici tiganii! deci in concluzie Heil Germania!

| TudorLux a răspuns (pentru stefangs):

Buna. Sunt pe jumatate de acord cu raspunsul tau : Nu, nu ar fi trebuit sa castige germanii razboiul, tu crezi ca azi mai erai viu? comunistii au facut mult rau, dar cu au omorat miliarde de oameni prin tortura, nu au lasat copii sa moara de foame prin lagare si nu i-ar fi gazat. Poate eu as fi trait, sunt blond cu ochi albastri (si verzi), dar crezi ca as trai cum traiesc acum? Nu, as fi pe strada cersind de la nazisti cu Mercedesuri.Si chestia e ca ei au venit la noi pentru ca am fost slabi, ca la inceput am fost cu Germania, abia apoi, cand am vazut ca pierdem in fata Rusilor ne-am aliat cu ei.

| stefangs explică (pentru TudorLux):

Eu zic ca da, daca castigau germanii razboiul Axa ( Germania, Italia, Japonia, Romania ) devenea cea mai puternica alianta din lumea iar despre tiganii, evreii etc eu sunt de acord cu politica nazista =) Si da cred ca mai eram viu, si era si Reich-ul de 1000 de ani! In Germania se traia foarte bine. Au venit la noi ca s-a gandit MINUNATUL REGE MIHAI SA IL DEA JOS PE GENERALUL ANTONESCU! Si ce au facut comunistii?! A venit Petru Groza si a spus hai gata abdici sau te omoram! Tot la parerea mea raman ca nazistii trebuiau sa ramana la putere

| anonim_4396 a răspuns (pentru stefangs):

De acord cu tine, bă. Şi mie mi-ar fi plăcut să câştige Puterile Axei al doilea război, dar n-a fost să fie. Comuniştii lui Stalin au distrus, nimicit şi batjocorit tot ce le-a picat în mână, adevărat. Nu-mi place comunismul care-i preaslăvea pe Lenin sau Stalin. În schimb, îmi plăcea comunismul ăla naţionalist al lui Ceauşescu şi în general, îmi plăcea Nicolae Ceauşescu ca şi om, ca şi conducător.

Cât despre tezaur, nu ni l-au luat după al doilea război, ci ni l-au luat în primul război mondial(sau mă rog... noi i l-am dat).

Axa învingătoare, ar fi fost prea frumos. SUA nimicită de japonezi, iar Rusia spulberată de Germania şi de armata noastră. O lume fără evrei, ţigani, masoni şi alte mizerii ale societăţii. Cine ştie, poate ar fi fost mai bine decât este acum.

| anonim_4396 a răspuns (pentru TudorLux):

Prietene, noi nu ne-am aliat cu ruşii. Noi am fost obligaţi să facem acest lucru. Naivitatea Majestăţii Sale, Regele Mihai I + slugărnicia dusă la rang de artă ineptă de către oamenii lui Dej şi Groza(şi de către aceştia doi înşişi) au dus la aşa-zisa " împăcare " a noastră cu Aliaţii şi la " Întoarcerea Armelor ". Dacă Regele îl lăsa pe Mareşal în libertate, erau două variante: ori se întâmpla o minune cu armata noastră şi cea germană de pe teritoriul Rusiei, ori am fi fost nimiciţi acolo şi atunci am fi fost parte a URSS oficial.

Cât despre lagăre şi omoruri... sper că ştii că sovieticii au omorât mai mulţi oameni nevinovaţi decât naziştii, nu-i aşa? Nu au lăsat copiii să moară de foame, ci au lăsat popoare întregi să moară(la propriu) imediat după încheierea războiului de pe teritoriul Europei. Au venit la noi că am fost slabi? Au venit la noi pentru că de-a lungul istoriei le-am răpit(în viziunea lor) unele teritorii ce aparţineau din timpuri străvechi lor şi voiau să ne nimicească din interior, nu prin anexare.

N-ai fi cerşit de la nazişti, nu-ţi fă griji. Nu erau atât de tirani şi de avari precum vor lighioanele capitaliste să-i facă să pară în ziua de azi.

| Lukyanovich a răspuns (pentru stefangs):

Aici sunt de acord cu tine. Adica gandeste-te cat de frumos era sa avem statui cu Hitler. Oricum germanii erau mult mai civilizati si educati decat rusii. Iar noi ca tara in acea perioada eram destul de dezvoltati deci cred ca ne-am fi putut descurca.

| feraryyy78 a răspuns:

O parte din China si Korea de Nord.