| Sachiroo a întrebat:

Salut, TPU! Credeți că ar fi fost mai bine pentru noi și chiar pentru Europa de Est, să continuăm să luptăm împotriva bolșevismului până la capăt? Adică, mă gândesc că retragerea armatei române pe linia Focșani-Nămoloasa-Galați făcute de Antonescu pe 20 august 1944(trebuia să o facă încă din primăvara acelui an) ar fi încetinit înaintarea sovieticilor spre Berlin. Se și spune că întoarcerea armelor împotriva Germaniei de către România a redus războiul cu 6 luni.
Poate că americanii ar fi ajuns la o granița comună cu sovieticii pe la Satu Mare, să zicem...granița României cu Ungaria în orice caz.
Observ că țările din Europa de Vest sunt mai dezvoltate industrial, având și timp câteva decenii "în plus" să o facă, comparativ cu țările din Europa de Est.
Știu că asta însemna că am fi pierdut definitv Transilvania de N-V, dar poate se ajungea la o granița a României cum a fost cea a Germaniei, adică, jumătate de țară sub influență americană, și cealaltă jumătate sub influență sovietică.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se stie cum ar fi fost si nici nu mai are rost sa discutam, este pierdere de timp.
De altfel sa ne amintim de intelegerea lui Churchill cu Stalin, privind impartirea influentei de a fost vorba de un acord intre Anglia si URSS inca din luna mai 1944.

| sierra1 a răspuns:

Istoria nu se interpretează cu "dacă". Ci ce a fost așa că n-are rost să discutăm așa

| Sachiroo explică (pentru sierra1):

Știu asta.Am cerut să se facă o excepție.