| anonim_4396 a întrebat:

Hei. Acum aproximativ 2 saptamani a murit regele Mihai si am tot auzit de data de 23 august 1944.

Vreau sa stiu in ce constat intoarcerea armelor impotriva Germeniei naziste, daca a fost vreo lupta, de ce s-a intamplat asta si de ce regele l-a arestat pe maresalul Antonescu.

Vreau sa fie pe scurt.

Răspuns Câştigător
4 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

M-am plictisit sa tot scriu despre asta.
Recomand: "O istorie sincera a poporului roman" - Fl. Constantiniu sau "Romania 1866-1947" - Keith Hitchins. Aceste opere, despre care, initial nu aveam habar, mi-au fost recomandate de profesorii mei de la facultate. Citind mai multe carti, le consider pe acestea doua, cel mai aproape de adevar. Drept vorbind, Hitchins, un american, ce interes ar fi avut sa minta? Vei gasi in ele fix ce te intereseaza, ba mai mult, vei cunoaste totul detaliat.
Nu mai citi articole pe internet pentru ca, in proportie de 95%, nici macar nu se apropie de adevarul istoric.

| Borcean_George_Darius_Florin_1996 a răspuns:

Mare parte a istoriei noastre este mascata, este modificata in asa fel incat sa parem pe la sfarsitul clasamentului. Maresalul Antonescu a murit pentru ca a avut principii, a fost un adevarat roman si ca urmare a fost rasplatit de tara asta cu moarte. A vrut sa "trimita intr-un loc mai bun" tiganii si ar fi fost un lucru mai mult decat minunat, mai ales la cum suntem acum priviti de restul lumii din cauza acestor lepre. Daca n-ar fi fost omorat Maresalul, acum am avea o tara formata din Tara Romaneasca, Transilvania, Basarabia + pierdutele teritorii.

| ALGator a răspuns (pentru Borcean_George_Darius_Florin_1996):

In termeni istorici asta se cheama genocid (Antonescu).

Regele Mihai a fost un om cu constiinta europeana. Daca România raminea singurul combatant al Uniunii Sovietice era distrusa, pierdea teritorii si era supusa la o prigonana cu jaf, ucideri si violuri mai mult decat s-a intimplat in RDG in primii ani dupa razboi.
Regele Mihai, pe care unii dintre noi il preferam sa fi fost un erou aventurier, nu a vrut sa riste toate lucurile astea si viata a sute de mii de luptatori pe ambele parti ale frontului - doar ca sa ne placa noua, care nu am pus mina pe o arma niciodata. Sa ne mai gindim: Germania fascista, supertehnologizata, e zdrobita de aliati si URSS. Ce soarta ar fi avut România cu opincile ei?

| AFR81 a răspuns (pentru Borcean_George_Darius_Florin_1996):

Tara Romaneasca nu mai exista din 1866. Pamantul nostru s-a numit, de atunci, ROMANIA. Spune-mi, te rog, cum am fi putut obtine Basarabia de la rusi, daca nu ar fi fost arestat si omorat Antonescu.