| DjSteelSex a întrebat:

Cum pot denunța o persoană care are acasă arme găsite în pământ din al doilea război mondial? Si alte prostii legate de război care cred ca intra în categoria materiale pirotehnice. Are pistoale găsite în pământ reconditionate, arme, încărcătoare, cartușe si alte prostii. Vreau sa denunt acea persoana sa primească o amendă Si sa îi fie confiscate obiectele.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Detinerea ilegala de arme, munitii si explozivi nu este contraventie ci infractiune si se pedepseste destul de aspru, conform Codului penal, citez:
"ART. 342.Nerespectarea regimului armelor şi al muniţiilor
  (1) Deţinerea, portul, confecţionarea, precum şi orice operaţiune privind circulaţia armelor letale, a muniţiilor, mecanismelor sau dispozitivelor acestora sau funcţionarea atelierelor de reparare a armelor letale, fără drept, se pedepsesc cu închisoarea de la unu la 5 ani."
"ART. 346.Nerespectarea regimului materiilor explozive
  (1) Producerea, experimentarea, prelucrarea, deţinerea, transportul ori folosirea materiilor explozive sau orice alte operaţiuni privind circulaţia acestora, fără drept, se pedepsesc cu închisoarea de la 2 la 7 ani.
  (2) Sustragerea materiilor explozive se pedepseşte cu închisoarea de la 3 la 10 ani şi interzicerea exercitării unor drepturi.
  (3) Când faptele prevăzute în alin. (1) şi alin. (2) privesc o cantitate mai mare de 1 kg echivalent trotil sau când cantitatea explozivă este însoţită de materiale de iniţiere, pedeapsa este închisoarea de la 5 la 12 ani şi interzicerea exercitării unor drepturi."
Te duci la organul de politie din localitatea ta sau la compartimentul de arme... de la Politia judeteana si faci denuntul.
Mare atentie, daca denuntul nu este corect poti fi acuzat si tu de o infractiune, citez:
"ART.268.Inducerea în eroare a organelor judiciare
  (1) Sesizarea penală, făcută prin denunţ sau plângere, cu privire la existenţa unei fapte prevăzute de legea penală ori în legătură cu săvârşirea unei asemenea fapte de către o anumită persoană, cunoscând că aceasta este nereală, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă.
  (2) Producerea sau ticluirea de probe nereale, în scopul de a dovedi existenţa unei fapte prevăzute de legea penală ori săvârşirea acesteia de către o anumită persoană, se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani.
  (3) Nu se pedepseşte persoana care a săvârşit inducerea în eroare a organelor judiciare, dacă declară, înainte de reţinerea, arestarea sau de punerea în mişcare a acţiunii penale împotriva celui faţă de care s-a făcut denunţul sau plângerea ori s-au produs probele, că denunţul, plângerea sau probele sunt nereale."

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Apel la 112. Dar cu dovezi clare. Ca de nu iti iei amenda.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Ce-ar fi sa iti taca tie gura, piricioasa mica? Poate ca persoana aia are toate formele in regula.

| DjSteelSex explică (pentru GabiDumitrescu):

Alt ciricliu care se bagă în seamă

| ALGator a răspuns:

Ce zici de sunat la Poliție?
Eventuale masuri, amenzi etc le decid ei. Tu îți faci doar o datorie cetățenească. De răzbunat e mai greu și poate fi chiar cu doua tăișuri.

| dolceromania a răspuns:

Asculta-ti inima!

| xCeline a răspuns:

Suni la politie si spui despre ce e vorba, se vor ocupa ei mai departe de perchezitii, amenzi etc

| Rogerrr a răspuns:

Te poti duce la o sectie de politie si sa le spui ceea ce vrei sa reclami. Ei se vor ocupa mai departe de acest caz.