| deathproof a întrebat:

Salutare, detin cartuse din al doilea razboi mondial, este ilegal acest lucru? detin si altele 2 cu tot cu gloante din anii 80, este detinerea lor ilegala?

13 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Este ilegal sa detii cartuse si arme chiar daca au o anumita vechime. Se poate face inchisoare intre 3-10 ani pentru acest lucru, deci mare atentie cum rezolvati aceasta problema. Eu dupa ce au murit bunicii mei in podul casei am gasit un pistol din al doilea razboi mondial, tatal meu l-a predat imediat. Si in aceasta situatie l-au chemat pentru declaratii de mai multe ori.

| frvtel a răspuns:

Detinerea in mod ilegal de munitie si armament(indiferent de vechime)este infractiune si se pedepseste cu inchisoarea.

| PotatoMaster a răspuns (pentru frvtel):

Vinderea lor este ilegala

| ταξιδιώτης a răspuns:

E ilegal, mergi la politie si preda-le... oricum o sa faca o ancheta pe tema asta...de unde le ai, de ce n-ai anuntat

| Savy a răspuns:

Pe langa raspunsul corect al lui frvtel, as adauga ca intri in legalitate daca munitia este utilizata (gloantele sunt trase) si nu constituie pericol. Funda pentru frvtel

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imi povesteau batrinii ca in curte la mine intr-un anumit loc as fi gasit un intreg arsenal daca as fi sapat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce nu sapi?happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai vrea sa le vinzi daca da, trimite-mi un mesaj la baronulrosu17@yahoo.com

| alexxx a răspuns:

Nu stiu dac e legal/ilegal dar ai putea scoate banii frumosi

| deathproof explică:

Mentionez ca nu au pulbere sau praf explosiv

| deathproof explică:

Multumesc mult pentru raspunsuri, o sa scap de ele.

| deathproof explică:

Imi pare rau dar nu sunt de vanzare, tin mult la ele mai ales ca le am de cand eram copil.

| PotatoMaster a răspuns:

Nu este, ilegal legat de al doilea rwzboi mondial este afisarea svastici si salutul nemtesc, astea sunt cele mai rele, daca detii o arma veche trebuie permisul, dar cartușe nu