| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU, cum vine treaba asta?

eu acum 2 zile am picat sala cu 21, si trebuie sa astept 15 zile ca sa dau iar sala sau trebuie sa aștept 15 zile si dupa sa imi fac programare?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu stiu ce ti-a spus si ce ai inteles tu din ce ti-a spus.
In orice caz a gresit cand ti-a spus de zile lucratoare, posibil sa fi gresit cand ti-a spus ca te poti reprograma abia dupa trecerea perioadei respective.
Conform Ordinului MAI nr.268/2010, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"Art. 12.
  (2) Candidaţii declaraţi «respins» la proba teoretică pot susţine o nouă examinare, numai după o perioadă de cel puţin 15 zile de la data declarării ca «respins»."

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Programarea o puteai face chiar in ziua cand ai picat dar nu esti programat mai repede de 15 zile calendaristice libere, asa cum ti-am spus la o intrebare anterioara.
Nu trebuie sa astepti 15 zile pentru a te programa.

| vlllaaddd a răspuns (pentru Ioandelasal):

Dar nu ma au domnii de acolo in evidenta?

| Ioandelasal a răspuns (pentru vlllaaddd):

Nu te programeaza automat, trebuie tu sa o faci.

| vlllaaddd a răspuns (pentru Ioandelasal):

Dar aici ai raspuns altceva

https://www.tpu.ro/......le-sa-dau/

| Ioandelasal a răspuns (pentru vlllaaddd):

Nu am raspuns deloc altceva, am raspuns exact la ce a intrebat utilizatorul, el a intrebat cu numarul de zile si la asta am raspuns.
Nu a intrebat daca trebuie el sa se reprogrameze sau este reprogramat automat.

| vlllaaddd a răspuns (pentru Ioandelasal):

Si politistu de acolo de ce mi-a spus ca trebuie sa ma reprogramez doar dupa 15 zile lucratoare? ala nu mi-a zis ca ma pot reprograma iar din ziua când am picat.

| Holiday a răspuns (pentru vlllaaddd):

ACTIUNEA de a te reprograma o puteai face imediat ce ai iesit din sala. Te duceai direct la ghiseul unde ti-ai facut prima data programarea si le spuneai: sunt tantalau, am picat sala! Vreau o reprogramare. DATA la care poti da din nou examenul teoretic este incepand cu a 16-a zi CALENDARISTICA (nu lucratoare) de la data cand ai dat si ai picat. In consecinta te programa peste 16 zile, sau daca nu erau disponibilitati atunci, in alta zi, dupa a 16-a zi.
Te poti (re)programa si singur online.

https://dgpci.mai.gov.ro/drpciv-booking/

| vlllaaddd a răspuns (pentru Holiday):

Programarea mi-a facut-o doamna de legislatie programare deoarece sunt la un liceu cu profil auto si dansa mi-a facut programarea online

| Holiday a răspuns (pentru vlllaaddd):

Asa, si? Acum ti-o faci tu. Serios vorbind, daca nici sa te programezi pentru sala nu esti in stare, am dubii mari ca ar trebui sa apari pe strada la volanul unei masini...

| vlllaaddd a răspuns (pentru Holiday):

Stiu sa fac singur o programare, eu doar am zis ca doamna aceea mi-a facut programare atunci

| Ioandelasal a răspuns (pentru vlllaaddd):

Raspuns pentru ambele:
Profesoara ti-a facut prima programare.
Daca stii s-o faci o poti face tu sau o rogi sa-ti faca reprogramarea.

| Ioandelasal a răspuns (pentru vlllaaddd):

Nu stiu ce ti-a spus si ce ai inteles tu din ce ti-a spus.
In orice caz a gresit cand ti-a spus de zile lucratoare, posibil sa fi gresit cand ti-a spus ca te poti reprograma abia dupa trecerea perioadei respective.
Conform Ordinului MAI nr.268/2010, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"Art. 12.
  (2) Candidaţii declaraţi «respins» la proba teoretică pot susţine o nouă examinare, numai după o perioadă de cel puţin 15 zile de la data declarării ca «respins»."