| Mircea23592071 a întrebat:

daca eu am 16 ani și sunt bătut de un major, având martori și merg la poliție ce sancțiuni se iau, pot primi eu personal ceva cum ar fi spitalizare (chiar dacă nu e cazul)?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca faci plangere penala majorul va fi cercetat si poate fi condamnat penal pentru infractiunea de lovire sau alte violente, conform Codului penal, citez:
"Art.193. Lovirea sau alte violenţe
  (1) Lovirea sau orice acte de violenţă cauzatoare de suferinţe fizice se pedepsesc cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.
  (2) Fapta prin care se produc leziuni traumatice sau este afectată sănătatea unei persoane, a cărei gravitate este evaluată prin zile de îngrijiri medicale de cel mult 90 de zile, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 5 ani sau cu amendă.
(3) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate."
Plangerea trebuie facuta in maximum 3 luni de la data faptei. Daca n-ai nevoie de spitalizare nu o sa fii internat in spital.

3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Amenda pentru vinovat si da se poate cu spitalizarea

| Alverto a răspuns:

Doar daca e nevoie, e alegerea ta daca vrei să primești. Dar mi se pare cel mai inutil lucru sa te bați cu cineva, puteai pur și simplu să îl ignori, totuși suntem în 2020 nu in sec XVIII, nimeni nu se mai bate, bine asta, daca inca ești un animal primat

| PopescuVlad a răspuns:

Eu nu cred, dar nu sunt expert.