| IonMarian321 a întrebat:

Dau funda! Ma cheam Ion A., am 15 ani si am o mare problema. Retoric vorbind,am facut mai multe conturi fake sub numele unei persoane,am jignit,injurat,etc. Apoi am intrat la ore online sub numele aceleiasi persoane. Daca respectivul mi-a facut reclamatie la politie pentru calomnie credeti ca voi fi descoperit? Imi pare rau pentru ce am facut, nu am gandit. Adresa ip corespunde cu adresa mea reala in rest nu exista nici o dovada decat daca intra in setarile tel-ului si vede ca am creat conturile, vede cuvintele scrie, etc. A fost o chestie pur amuzament care s-a dovedit sa aiba consecinte grave..Si cum as putea fi sanctionat? Eu neg tot si spun ca e alt cineva care a folosit proxi, chestii d-astea..Nu se va mai repeta..Multumesc anticipat!

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Injuria si calomnia nu mai sunt infractiuni de multi ani, insa poti fi dat in judecata, pe cale civila, de persoana injurata sau calomniata, in baza raspunderii delictuale.
In functie de constatari fapta ta ar putea fi incadrata la cateva infractiuni, conform Codului penal, citez:
"ART. 206.Ameninţarea
  (1) Fapta de a ameninţa o persoană cu săvârşirea unei infracţiuni sau a  unei fapte păgubitoare îndreptate împotriva sa ori a altei persoane, dacă este de natură să îi producă o stare de temere, se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă, fără ca pedeapsa aplicată să poată depăşi sancţiunea prevăzută de lege pentru infracţiunea care a format obiectul ameninţării.
(2) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate.
  ART. 207. Şantajul
  (1) Constrângerea unei persoane să dea, să facă, să nu facă sau să sufere ceva, în scopul de a dobândi în mod injust un folos nepatrimonial, pentru sine ori pentru altul, se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani.
  (2) Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează ameninţarea cu darea în vileag a  unei fapte reale sau imaginare, compromiţătoare pentru persoana ameninţată ori pentru un membru de familie al acesteia, în scopul prevăzut în alin. (1).
  (3) Dacă faptele prevăzute în alin. (1) şi alin. (2) au fost comise în scopul de a dobândi în mod injust un folos patrimonial, pentru sine sau pentru altul, pedeapsa este închisoarea de la 2 la 7 ani.
  ART. 208.Hărţuirea
  (1) Fapta celui care, în mod repetat, urmăreşte, fără drept sau fără un  interes legitim, o persoană ori îi supraveghează locuinţa, locul de muncă sau alte locuri frecventate de către aceasta, cauzându-i astfel o stare de temere, se pedepseşte cu închisoare de la 3 la 6 luni sau cu amendă.
  (2) Efectuarea de apeluri telefonice sau comunicări prin mijloace de  transmitere la distanţă, care, prin frecvenţă sau conţinut, îi cauzează o temere unei persoane, se pedepseşte cu închisoare de la o lună la 3 luni sau cu amendă, dacă fapta nu constituie o infracţiune mai gravă.
(3) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate."
Cel mai bine s-ar potrivi hartuirea.
Fiind minor de peste 14 ani si daca n-ai mai fost condamnat penal se poate lua impotriva ta o masura educativa neprivativa de libertate.

| movi a răspuns:

Nu este in regula ce ai facut. ai fost agresiv verbal, ai folosit identitati false si asta nu e amuzant absolut deloc. Poti fi descoperit si poti fi trimis la scoala de corectie pentru astfel de comportament. Ar fi bine sa realizezi ca nu e amuzant si nu te joci cu lucrurile astea. Tu poti sa negi, dar conversatiile de pe site urile de socializare raman chiar si daca stergi conturile. Stai putin si analizeaza faptele tale si poate o sa realizezi ca nu este bine.