| ZewChrist33 a întrebat:

Dau funda! Recent mi-a fost facuta o reclamatie la Direcţia de Combatere a Criminalităţii Organizate cat si la politia locala pentru ca am facut o mare prostie pe care acum o regret.Am intrat peste unii profesori la orele de Google Meet,am injurat,am intrat cu numele unor profesori,am intrat cu nume care contin injurii,etc. De asemenea,am facut un cont fake cu numele unui baiat timid unde am jignit,batjocorit,amenintat,etc. Nu am folosit o metoda de securitate,gen VPN, Proxy, etc. Stiu ca voi fi localizat cat de curand de politie si sunt gata sa suport consecintele. Vreau sa stiu care sunt consecintele in afara de scaderea notei la purtare.Am urmarit un reportaj la PRO-TV despre o chestie asemanatoare si am inteles ca pot primi amenda pentru 500 lei. Pentru conturile fake[am fost create mai multe] ce pot patii? Dar, daca sunt actionat in judecata? Sentina minima[daca recunosc] si maxima? Multumesc anticipat!

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde la ce infractiuni vei fi incadrat, banuiesc ca la o infractiune informatica, la amenintare si hartuire.
Conform Codului penal, citez:
"ART. 360.Accesul ilegal la un sistem informatic
(1) Accesul, fără drept, la un sistem informatic se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 3 ani sau cu amendă.
  (3) Dacă fapta prevăzută în alin. (1) a fost săvârşită cu privire la un sistem informatic la care, prin intermediul unor proceduri, dispozitive sau programe specializate, accesul este restricţionat sau interzis pentru anumite categorii de utilizatori, pedeapsa este închisoarea de la 2 la 7 ani."
"ART. 206.Ameninţarea
  (1) Fapta de a ameninţa o persoană cu săvârşirea unei infracţiuni sau a unei fapte păgubitoare îndreptate împotriva sa ori a altei persoane, dacă este de natură să îi producă o stare de temere, se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă, fără ca pedeapsa aplicată să poată depăşi sancţiunea prevăzută de lege pentru infracţiunea care a format obiectul ameninţării.
(2) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate.
ART. 208.Hărţuirea
  (2) Efectuarea de apeluri telefonice sau comunicări prin mijloace de transmitere la distanţă, care, prin frecvenţă sau conţinut, îi cauzează o temere unei persoane, se pedepseşte cu închisoare de la o lună la 3 luni sau cu amendă, dacă fapta nu constituie o infracţiune mai gravă.
(3) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate."
Pedeapsa depinde de judecator. Daca inchei un acord de recunoastere a vinovatiei pedeapsa se reduce cu o treime.
Poti fi dat in judecata, pe cale civila si de cei pe care i-ai jignit.

| zilog a răspuns:

Stai mă liniștit zile că erai fumat și mergi tu repede de te internează la dezintoxicare
la obreagea sau la săpoca sau la nifon sau la soroca
depinde de unde esti
asa ca eu iti recomand alexandru obregea spitalul 9
stai la dezintoxicare 1 saptamana
si gata zic medicii ca te-au reparat
isi iau si ei salariu ca iau uite ce om au faut din tine care chiar s-a lasat de droguri
dintr-un distrus pe care la internare i-au dat sanse de supravietuire rezervate
acum ei au reusit sa te salveze de la moapte
si tu te-ai lasat de droguri
asta ar fi cea mai rapida reabilitare
Asta sa o faci acum repede sa nu mai lasi orele sa mai treaca.

Cealalta versiune ar fi sa mergi la o sectie de politie si sa te predai
si sa recunosti tot
APOI DA ITI IEI SI TU MAXIM 3 ANI dar nu cred ca tii da cu executare la puscarie
ci pentru ca nu ai cazier
daca tii da de facut
o sa te puna sa faci curat in parcuri sa plantzi pomi sa plantezi flori
si o sa domi acasa la tine
si te duci in parc sa muncesti ca si cand ai merge la servici
te lasa cu mancarea ta de acasa nu te bate nimeni
atata timp cat cei de la administrarea parcului respectiv spun ca sapi bine aduni toate gunoaiele si ca de cand esti tu acolo parcul este pe zi ce trece din ce in ce mai frumos
si ca sunt tare multumiti de treaba pe care tu o faci in parcul respectv
atunci nu o sa te trimita la puscarie
de cat daca lipsesti 1 zi de la munca in parc

si aia de la parc cand or sa vada ca ai fost baiat muncitor 3 luni de zile sunt sigur ca atunci cand ploua nu o sa te trimita sa stai in ploaie sau zapada
ci o sa te puna la munca usoara sa pui seminte de flori din pliculete in niste caserole micute si sa pui peste 3 seminte cate o lingura de pamant de flori si cateva picaturi de apa
frumos pe fotoliu la caldurica langa soba lor

mai trebuie trimite cate o ora pe zi sa faci si tu partie prin parc daca e zapada mare sa aiba pietonii pe unde sa circule

dar nu prea mai ninge in Romania

si o data la 2 saptamani o sa te cheme la comisia de 3 psihologi care or sa te intrebe daca ai idei sa omori pe cineva
daca te duci la munca
daca intri in carciumi cand te duci la munca sau cand te intorci de la munca
daca consumi alcool sau droguri
daca ai prieteni nenorociti care consuma alcool sau droguri
daca fumezi sau daca ai prieteni care fumeaza
daca ai de gand sa iti mori parintii
daca ai de gand sa te iei de munca
tot felul de intrebari

apoii o data la 2 saptamani te cheama la PROBATIUNE
sa dovedesti ca nu ai intarziat la munca
SA DOVEDESTI CA TE TII DE UN JOB daca familia ta nu isi permit sa iti dea sa mananci poate ca o sa te lase sa te duci si la un loc de munca
dar sa nu te abati
la minutul secunda cand ai promis ca treci pe trotoarul x pe trecerea de pietoni y acolo sa fii in realitate
pentru ca daca nu esti exact pe traseul spus ci ai trecut pe trotoarul celalalt fata de cat ai spus este grava de tot iti da cu executare

si daca ai prieteni sa scrii pe foi ce ai vorbit cu prietenii
cu ce se ocupa fiecare prieten in parte
cu ce se ocupa parintii prietenilor
daca prietenii prietenilor prietenilor tai se ocupa cu droguri mafie prostitutie trafic de carne vie sau organe
sa scii pe foi
mai bine sa nu mai bine sa vorbesti doar pee strada cu prietenii si de la distanta si doar ideile principale ca sa nu ai mult de scris
si sa restrangi grupul de prieteni ca sa nu ai mult de scris
pentru ca o sa scrii cu fiecare om cu care te-ai intalnit de ce te-ai intalnit si ce ai vorbit cu el
o sa scii de unde ai avut bani ca sa mananci
o sa dai declaratie ca hainele de pe tine nu sunt furate
o sa dai declaratie ca telefonul tau este al tau si nu l-ai furat
tot felul de lucruri din astea la care nici macar nu te gandesti acum o sa scrii tu acolo

daca iti da voie sa te duci la un loc de munca o sa te intrebe daca dai si tu bani la intretinere daca iti ajuti parintii
si trebuie sa dai bine asa ca sa dai si tu bani la mancare
vezi ca te intreaba cat costa lumina apa curentul daca ai dat si tu bani la paa sau la curent sau la intretinere
sa tii minte ca ai dat si tu vreo 30% din toate astea
si te intreaba ce ai facut cu restul banilor
si sa spui ca ti-ai cumparat tu personal gehete si geaca cizme
fular fes plovar
din banii pe care te lasa sa ii castigi de la job
si de preferat sa ai bonurile pregatite in buzunar de la ce iti iei
si sa nu cumva sa spui ca ai baut sau ca bei alcool sau ca ti-ai cumparat tigari sau alcool ca daca fumezi gata nu mai tine nimeni cu tine si meriti sa nu mai fii ajutat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ia zi-ne esentialu, cati ani ai?