| AndreiMarin499 a întrebat:

De ce doar partidul PCR este interzis și partidele ungurești nu sunt?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

PCR a fost scos in afara legii dupa evenimentele din 1989, fiind considerat un partid nedemocratic.
In prezent ar putea fi infiintat, chiar si cu aceasta denumire, doar programul si statutul ar conta. De altfel exista deja 2 partide foarte mici care se considera continuatoarele PCR.
Fiind o tara democratica nu se poate interzice un partid al carui program si statut nu este in contradictie cu Constitutia Romaniei si legile Romaniei.
Pentru detalii poti citi legea partidelor politice nr. 14/2003, rep. in 2015.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

PCR nu este interzis doar ca nu a fost reinfintat. Singurele organizatii interzise sunt cele fasciste. Organizatiile politice pe baze etnice sunt interzise in Europa. Doar romanii sunt mai prosti si nu dau afara UDMR din parlament si sa interzica si PPM din Transilvania si Partidul civic Maghiar si etc.