| Alin933 a întrebat:

De la cați ani poți sa deții un SRL? Poate sa fie proprietarul firmei si un minor?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

De regula poti fi patron/asociat intr-un SRL de la varsta de 18 ani.
Prin exceptie poti fi patron/asociat si pe timpul minoratului, daca ai mostenit SRL, doar ca nu poti sa-ti exercitii drepturile si sa-ti indeplinesti obligatiile in nume propriu, doar printr-un reprezentant legal, dupa caz un parinte, un tutor sau un curator.

| Alin933 explică (pentru Ioandelasal):

Părinți mei vor sa treacă firma pe numele meu ca eu sa fiu patron doar in acte si sa se ocupe ei de firma (acte si astea). Așa se poate?

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu daca esti minor. Doar daca decedeza cineva si iti lasa firma tie. Nu este cazul tau!

| Alin933 explică (pentru Salontanul):

Nu se poate înființa alta firma pe numele meu?

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru Alin933):

Nu se poate, ti-am spus ca singura exceptie este mostenirea.

| Alin933 explică (pentru Salontanul):

Nu se poate înființa alta firma pe numele meu? Nu neapărat SRL

| Alin933 explică (pentru Ioandelasal):

Atunci mai aștept 2 ani. laughing Mersii