| DeyCj a întrebat:

Dețin un abonament de telefonie la Vodafone, ce nu se poate cesiona(am înțeles, și din câte am citit contractul, clauzele contractuale de cesiune nu ar conveni nici unei părți), iar eu doresc să-l cedez unei alte persoane, și cu ocazia asta ca bonus să-i dau și un telefon ce nu-l mai folosesc(că e vechiuț).
Există vreo cale prin care eu, în calitate de titular al contractului, iar persoana ce va prelua abonamentul(simul și telefonul);
Eu ca titular să mă asigur că persoana va plăti abonamentul, iar persoana ce va prelua abonamentul să se oblige să plătească contravaloarea acestuia?
Mulțumesc anticipat de răspunsuri

Răspuns Câştigător
| Roxin a răspuns:

Atunci singura varianta e sa incerci la notariat si persoana sa fie de super incredere. laughing)

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Https://forum.vodafone.ro/......d-p/137220

https://forum.vodafone.ro/......td-p/54286

eu unu nu as da cuiva simul fara a schimba titluarul de contract, vezi sa nu iei teapa

| Roxin a răspuns:

Salutare!

Poti face un schimb de titular. Mai exact, asta se face la relatii clienti *222 sau in reprezentanta oficiala Vodafone, nu in dealer.
Nu ai nicio garantie ca persoana va plati, deci cel mai bine e sa faci schimbul de titular. Se face foarte usor, rapid si asta e o garantie ca plateste.

O zi buna! happy

| DeyCj explică (pentru Roxin):

Problema e că nu pit face cesiunea că am făcut greșeala de a mă " lăsa cumpărat" cu un telefon, iar abonamentul are doar 7 luni vechime De asta mă gândeam la o soluție în gen un angajament de plată semnat la notar și legalizat, ce poate avea valoare de anexă contractuală și un contract de vânzare-cumpărare al telefonului pe 0lei

| Roxin a răspuns (pentru DeyCj):

Pai nu faci cesiune. Cesiunea înseamnă sa închei abonamentul, nu sa il transferi. Angajamentul de plata poate fi Atașat, dar nu va avea valoare decât intre voi doi ca persoane. Esti sigur ca nu se poate sa il predai altei persoane, acea persoana devenind titularul? In perioada in care lucram la Vodafone, puteam face asta.

| DeyCj explică (pentru Roxin):

Nu, nu pot face asta(cel puțin așa apare în contract) că am luat un telefon la abonament și abonamentul are doar 7 luni vechime

| Roxin a răspuns (pentru DeyCj):

Atunci singura varianta e sa incerci la notariat si persoana sa fie de super incredere. laughing)

| AlexTeAjuta a răspuns:

Salut nu contractul este facut pe numele tau deci este al tau daca altcineva vrea un abonament trebuie sa isi faca unul pe numele lui iar daca tu vrei sa cedezi abonamentul si gasesti pe cineva sa il vrea sa fie o cunostinta. sa ai o siguranta dar nu de mutat abonamentul pe numele altuia cand deja e facut nu se poate! FUNDA?