| Sfm08 a întrebat:

Am abonament la Orange.
Orange nu respecta clauzele contractuale deoarece in fiecare luna in loc de 2 gb de internet, mie imi intra 700 mb, iar dupa aceea sunt taxat.

Cum pot face sa reziliez contractul legal fara sa suport vreo cheltuiala deoarece Orange nu respecta clauzele.

Mentionez ca in acest acest abonament este inclus si rata lunara a unui telefon achizitionat odata cu abonamentul.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cred ca, in anumite conditii poti rezilia contractul, dar telefonul trebuie achitat integral, pentru ca este un bun neplatit inca.
Citeste contractul care-l ai de la Orange si vezi ce scrie acolo.

| sierra1 a răspuns:

Dacă în contract zice 2gb de net și nu primeșt atât, sună-i și dacă ai dreptate, primești ce e al tău. Rezilierea e posibilă dar dacă e din cauza ta, sunt ceva penalizări. Încă odată, sună la relații cu clienții

| Sfm08 explică:

Eu stiu ca se face un contract care are 2 parti.
Ambele parti au obligatii.

In cazul de fata eu sa platesc abonamentul, iar ei sa imi ofere ce au promis in contract.

Daca o parte nu respecta contractul, atunci cealalta parte are dreptul si ea sa nu il mai respecte.
Problema e ca nu stiu ce pasi trebuie urmati si unde trebuie sa ma duc pentru a rezilia contractul deoarece orangw nu il respecta.