| Sachiroo a întrebat:

Salut, TPU! Din câte știu, cele mai mari grade în armata sunt:
1. Feldmareșal;
2.Mareșal;
3.General.
Iar primele două le poți avea doar pe timp de război.
Îmi puteți explica de ce Ion Antonescu nu a ajuns niciodată Feldmareșal deși a fost șef de stat, iar alții, care nu au condus vreo țară, precum Jukov sau Rommel au ajuns să aibă acest grad?
Poate pentru că promovările în grad erau făcute doar de Hitler?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
5 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Dupa cum ar trebui sa stii si tu, Romania si Germania au fost aliate intre 1940 si august 1944, iar Hitler l-a trata mereu pe Antonescu cat de bine a putut, pentru ca Hitler putea sa ne ia petrolul cu forta (putea, dar l-a cumparat la pret bun si l-a platit cu aur), putea sa ne tina cu forta in alianta, dar nu putea sa ne oblige sa luptam cu 26 de divizii in Rusia de partea lui. 1. Gradele in armata Romana sunt date de statul Roman, nu de Hitler. Ma mir ca ti-a trecut si prin cap ca putea Hitler sa dea grade in armata Romana. Antonescu s-a numit singur maresal, putea sa se numeasca singur feldmaresal, oricum nimeni nu ia in serios titlurile pe care si le dau singuri dictatorii. 2. Hitler nu i-ar fi refuzat nimic lui Antonescu; sa ti se dea grade in armata ta, ar fi o insulta, nu o onoare, ar arata ca esti marioneta. 3. Feldmaresal inseamna ''maresal de camp de lupta'', cum voiai sa se numeasca Antonescu feldmaresal, daca nu comanda trupele pe campul de lupta? Mai pastrase si el putin simt al ridicolului.

| Sachiroo explică (pentru minrest):

Mi-a trecut prin cap că Hitler l-a promovat, pentru că el i-a oferit Crucea de Fier. Și nu mă refeream că Hitler ar crește gradele întregii armate române, eu mă refeream la principalii conducători ai statelor aliate ale Germaniei din Europa. Legat de ultima întrebare, eu nu am întrebat acest lucru, ca să mi se pună întrebări la rândul meu.

| Sachiroo explică:

1.Pe mine mă interesează, pentru că sunt pasionat de istorie. Dacă nu te interesează pe tine, nu înseamnă că nu te interesează pe nimeni.
2.Ba da, contează ce s-a întâmplat acum 100 de ani(deși asta a fost acum 78-83 de ani), și acum 1000 de ani și, de altfel tot ce s-a întâmplat până în prezent, deoarece: "Cine nu-și cunoaște istoria este condamnat să o repete".
E ca și cum ai zice,, Nu contează că evreii au fost uciși". Ți-ar plăcea să îți spună cineva asta dacă ești/ai fi evreu? Trebuie să se știe lucrurile astea, pentru că altfel riscăm să se repete. Și dacă holocaustul nu a fost în detrimentul nostru, al românilor(cu excepția românilor evrei), poate să ni se întâmple ceva asemănător, sau mai puțin grav, dar grav.